Основните азиатски борсови индекси приключиха първата сесия за седмицата с повишения, като Япония и Китай поведоха при ръстовете, съобщава CNBC.
Японският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 напредна с 628,6 пункта, или с 2,25%, до ниво от 28 569,02 пункта.
Книжата на автомобилния концерн Toyota поскъпнаха с над 1,7%, докато тези на Panasonic прибавиха 2,4% към стойността си.
Китайският индекс на борсата в Шанхай Shanghai composite записа ръст от 0,67% до 3547,84 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng се повиши с 0,45% до равнище от 27 467,6 пункта.
Цената на акциите на Alibaba се покачи с 0,82%, докато тези на Tencent поевтиняха с 1,3 на сто.
Южнокорейският измерител Kospi прибави 0,89% към стойността си, напредвайки до ниво от 3246,47 пункта.
Акциите на LG Electronics поевтиняха с 0,3%, докато тези на Samsung Electronics прибавиха 0,38% към стойността си.
Австралийският индекс ASX 200 отчете ръст от 0,83% до 7333,5 пункта.
азия
Инвеститорите обърнаха внимание на маневрите, които Китайската народна банка предприе в петък. Централната банка на страната намали количеството пари в брой, което повечето банки трябва да държат в резерв, за да стимулира кредитирането и да подпомогне икономическото възстановяване, което започва да отслабва.
Регулаторът ще намали съотношението на задължителните резерви с 0,5 процентни пункта за повечето банки, казва се в изявление, публикувано в петък. Това ще отприщи около 1 трлн. юана (154 млрд. долара) дългосрочна ликвидност в икономиката. Мярката ще влезе в сила на 15 юли, обяви централната банка.
В същото време стана ясно, че китайската производствена инфлация достигна своя връх и започна да намалява през юни, тъй като по-силният долар и правителствените мерки помагат за намаляване на цените на суровините.
Индексът на цените на производител е нараснал с 8,8% спрямо година по-рано, след като скочи с 9% през май, съобщи Националното статистическо бюро в петък. Това отговори на очакванията на икономисти, анкетирани от Bloomberg.
Потребителските цени са се увеличили с 1,1% в сравнение с предходната година, по-слабо в сравнение с май и под прогнозата за ръст от 1,2%.
Във фокуса на инвеститорите попадна и новината за плана на Китай за действия по отношение на киберсигурността. Китайското министерство на индустрията и информационните технологии обяви, че e създало проект за тригодишен план за действие за развитие на индустрията за киберсигурност в страната. Освен това ведомството разкри, че очаква секторът да достигне над 250 млрд. юана (38,6 млрд. долара) до 2023 г.
През уикенда Администрацията на киберпостранството на Китай предложи нови правила, които призовават всички компании, разполагащи с масиви от данни за над 1 млн. потребители, да преминават проверки за сигурност, преди да се листват зад граница.