IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МАЕ: Азербайджан трябва да се подготви за енергийния преход

Икономиката на страната зависи основно от приходите от износа на петрол и природен газ

21:01 | 06.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Азербайджан трябва да направи реформи на пазара, да повиши енергийната си ефективност и да залага на повече чиста енергия, за да се подготви за бъдещата промяна в енергийната система, пише в анализ Международната агенция за енергетика (МАЕ).

Икономиката на страната разчита основно на износа на петрол и природен газ - приходите съставляват 90% от общия износ и около 60% от бюджетните приходи. Но в средносрочен план това вероятно ще се промени, ако клиентите изпълнят своите екологични ангажименти.

Един от вариантите за Баку е промяна на сегашната система - собственост на държавата и подкрепена със субсидии, и изграждането на нова, базирана на конкуренцията и със значително участие на частния сектор. Цените на суровините трябва да покриват производствените разходи, казват още от агенцията.

Премахването на субсидиите върху цените на енергийните ресурси трябва да бъде съпроводено с мерки за подкрепа на уязвимите потребители.

Пазарната реформа ще облекчи зависимостта на икономиката от петролния и газовия сектор, защото ще привлече нови пазарни участници и инвестиции, включително и във възобновяеми източници. Така страната ще успее и да намали своите въглеродни емисии, смятат експертите.

Азербайджан разчита на петрола и природния газ за производството на 90% от електроенергията и на 98% от първичната енергия, потребявана в страната. Реално благодарение на тези два енергоизточника Баку дължи повишаването на благосъстоянието на гражданите си от края на 90-те години на миналия век.

Азербайджан в момента допринася много за сигурността на енергийните заявки, признават още от МАЕ. Страната изнася газ за Европа, включително и за България, през алтернативното на руските доставки трасе - Южен газов коридор, по което се доставя газ от находището "Шах Дениз II" в Каспийско море през територията на Грузия и Турция до Гърция и с крайна точка в ЕС - Италия..

Като цяло има добър климат за привличане на инвеститори в петролния и газовия сектор в страната, отчитат още от МАЕ.

В последните години обаче приходите от продажбите на енергийни източници намаляват заради свития добив на петрол. Разработването на петролните находища в страната започва още в средата на 19 век и добивът започна да намалява от 2010 година насам. Флуктуациите на цените през последните години също свива приходите.

Върху сектора ще окаже влияние и новата тенденция за намаляване на емисиите въглероден диоксид, особено в основните пазари на Баку - страните от ЕС.

Правителството започна да си дава сметка за промените, които се очакват, и започна модернизация в петролния сектор и производството на петролни продукти. Но като цяло секторът се нуждае от нови инвестиции, подобряване на ефективността и диверсификация на енергийните източници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:39 | 11.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още