Акциите в Азиатско-Тихоокеанския регион започнаха седмицата без единна посока, като инвеститорите наблюдаваха развитието от срещата на ОПЕК и нейните съюзници, съобщава CNBC.
Технологичният сектор се представи предимно с понижения. Акциите на китайските технологични компании в Хонконг поевтиняха по време на търговията в понеделник, когато регулаторните страхове се появиха отново на пазара.
Акциите на Tencent поевтиняха с 4%, докато Alibaba изтри 2,74%, а Meituan пое надолу с 6,12%. По-широкият индекс Hang Seng TECH в Хонконг записа спад от 2,63%.
Акциите на японския конгломерат SoftBank Group също понижиха цената си с 5,39% в първия ден от седмицата.
Загубите за сектора последваха нареждането на китайските регулатори да бъде спряно от продажба мобилното приложение за споделени пътувания на компанията Didi заради незаконно събиране на лични данни на потребители. Ходът дойде само няколко дни след дебюта на компанията на Нюйоркската фондова борса.
„Приложението вече не може да бъде изтеглено в Китай, въпреки че съществуващите потребители, които преди свалянето са изтеглили и инсталирали приложението на телефоните си, могат да продължат да го използват“, каза компанията в неделно съобщение. Компанията обяви в петък, че е спряла регистрацията на нови потребители в Китай.
На други азиатски пазари индексите записаха предимно повишения. ASX 200 в Австралия затвори с лек ръст до 7 315 пункта. Данните за продажбите на дребно в Австралия подкрепиха резултатите, след като нараснаха с 0,4% през май на сезонно изгладена база. Окончателните данни са по-високи в сравнение с предварителните оценки за ръст през май от 0,1%.
Акциите, търгувани на китайските континентали борси, записаха предимно повишения. Shanghai composite нарасна с 0,44% до 3 534,32 пункта, докато Shenzhen component се изкачи с 0,327% до 14 718,66 пункта. Индексът Hang Seng в Хонконг отстъпи с около 0,7% през последния час на търговия.
Частно проучване за дейността на китайския сектор на услугите през юни показа, че растежът се забавя рязко до 14-месечно дъно. Индексът на мениджърите по поръчките PMI в сектора на услугите на Caixin/Markit през юни спадна до 50,3 пункта, което е значително влошаване от показанията от 55,1 пункта през май. И все пак той се задържа над 50 пункта - нивото, което разделя свиването от разширяването.
В Япония Nikkei 225 се понижи с 0,64%, затваряйки на 28 598,19 пункта, докато индексът Topix спадна с 0,37%, като завърши търговския ден на 1 948,99 пункта. Южнокорейският Kospi затвори с 0,35% по-високо до 3 293,21 пункта.
Цените на петрола се повишиха в следобедните часове за азиатска търгоеия, продължавайки ръстовете от миналата седмица, въпреки че страните от ОПЕК + не успяха да постигнат споразумение за политиката на производство.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпнаха с 0,33% до 76,42 долара за барел след покачване миналата седмица от под 74,40 долара за барел.
Фючърсите върху американския лек суров петрол повишиха цената си с 0,29% до 75,38 долара за барел, запазвайки курса на увеличение от ниво под 72,80 долара за барел минаата седмица.
Групата ще се срещне отново в понеделник. Всички членове с изключение на Обединените арабски емирства постигнаха споразумение за намаляване на съкращенията и удължаването им до края на следващата година.
На валутния пазар индексът на щатския долар, който проследява валутния курс спрямо кошница от шест валути, беше на ниво от 92,289 пункта след скорошен спад от над 92,4 пункта.
Японската йена се търгуваше на ниво от 111,05 йени за долар, укрепвайки от нивата над 111,2 йени спрямо „зелените пари“, наблюдавани в края на миналата седмица.
Австралийският долар се разменяше за 0,7516 долара, след като миналата седмица се възстанови от под 0,748 долара.