Южнокорейският конгломерат SK Group ще изгради комплекс за производство на водород в Улсан, където се намира и производствената база на автомобилния концерн Hyundai Motor, с цел да превърне града в хъб за доставка на зелено гориво, съобщава Nikkei Asia Review.
Компанията от групата SK Gas ръководи проекта, който в който ще бъдат инвестирани 2,2 трлн. вона (1,97 млрд. долара) за пет години. SK също планира да инсталира 100 зарядни станции за водород в Южна Корея до края на десетилетието.
SK и Lotte Chemical възнамеряват да създадат съвместно предприятие по-късно тази година като част от проекта. Новата компания ще бъде посветена на водородната технология с цел стимулиране на налагането на горивото.
Комплексът от 140 000 кв. метра ще съдържа производствени съоръжения, складови помещения и транспортна инфраструктура. Ще бъде изграден и терминал за кораби, превозващи втечнен природен газ (LNG), осигуряващ водорода, който по-късно ще бъде втечнен.
Процесът на екстракция на водород включва реакции на природен газ с водни пари с висока температура и високо налягане. Въглеродният диоксид се отстранява и съхранява, оставяйки след себе си екологичния "син водород".
Комплексът на Hyundai в Улсан е най-големят производствен хъб в Южна Корея, като концернът експлоатира няколко завода в града, докато SK Innovation управлява голям нефтохимичен завод, произвеждащ водород като страничен продукт.
Групата Hyundai е водещ световен производител на превозни средства с водородни горивни клетки. Районът на Улсан също е в авангарда на развиващата се водородна енергетика.
Водородът е добре позната технология, но в момента се използва ограничено в индустрията. В следващите години обаче плановете са да стане масова енергийна суровина и се очакват мащабни проекти за производството му и транспортирането на пазара. По изчисления на консултантската компания McKinsey до 2030 година разходите за реализацията на 200-те най-големи водородни проекта ще надхвърлят 300 млрд. долара до 2030 година.
Според Дарил Уилсън, ръководител на Водородния съвет, светът планира 2,5 трилиона долара инвестиции във водород до 2050 година. Водородът е сочен като обещаващ заместител на въглищата и основен елемент в плановете за енергийна трансформация в глобален мащаб. Създаването на реално функциониращ конкурентен пазар на водород още е далеч и ще отнеме поне 10 години, коментира още Уилсън, но допълва, че първите крачки са вече налице.