Хонконг разглежда възможността да позволи на компании за придобиване със специална цел – т. нар. SPAC, да се листват на местния пазар, съобщава Ройтерс. Това става ясно от правителствено съобщение, което показва, че до голяма степен американският феномен може би става световен.
SPAC представлява компания, която набира средства чрез първично публично предлагане (IPO) с намерението за сливане с друга фирма, позволявайки на втория бизнес да излезе на борсата по-лесно.
Основна част от SPAC компаниите излязоха на пазара в САЩ. Общо те събраха 60 млрд. долара през първите два месеца на 2021 г., показват данни на Dealogic. Това вече е над 70% от цялата стойност на сделките за 2020 г.
Хонконгският пазарен регулатор – Комисията по ценните книжа и фючърсите, заедно с борсовия оператор Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) са представили на форум пред финансови лидери в града последните развития около SPAC компаниите в понеделник, става още ясно от изявлението.
От Форума на финансовите лидери – който се председателства от финансовия министър на Хонконг Пол Чан, са поискали от двете структури „да проучат устойчивите режими за листване, за да се увеличи конкурентостта на Хонконг като международен финансов център“.
В интервю за Bloomberg TV във вторник Чан заяви, че правителството сериозно разглежда възможността да позволи излизането на борсата чрез SPAC компании.
Някои от най-влиятелните бизнес имена в Хонконг, включително Ричард Ли, син на най-богатия човек в Хонконг Ли Кашън, имат създадени SPAC компании или работят по такива.
Но дори и без SPAC, в Хонконг се намира втората по популярност борса в света през 2020 г. със сделки на стойност 31,2 млрд. долара, като за сравнение Nasdaq е с 51,3 млрд. долара, показват данни на Refinitiv.