„Западът ще падне, тъй като Европа е окупирана, без да го осъзнава“, прогнозира министър-председателят на Унгария Виктор Орбан в реч през 2018 г., отбелязвайки броя на мюсюлманите, родени в държавите от ЕС. „Последната надежда за Европа е християнството“, подчертава Орбан.
Този дебат се припокрива с разочарованията от задълбочаването на икономическото неравенство, особено след финансовата криза от 2008 г. - събитие, което накара китайските лидери да решат, че часът им да предизвикат глобално Запада е настъпил.
„Финансовата криза стартира, когато приливът започна да се променя: вече не беше така очевидно, че традиционната западна капиталистическа система ще бъде преобладаващият модерен модел на управление“, изтъква Александър Стуб, бивш министър-председател на Финландия.
Тъй като автократичните лидери на страните от НАТО, като Виктор Орбан и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, затвърждават своята власт, някога почти универсалната вяра в представителната демокрация започва да се разпада от двете страни на Атлантика. Според проучване на Pew от 2019 г. само 46% от американците вярват, че правителството на тяхната държава управлява в полза на всички, в сравнение с 65% през 2002 г. В Германия този дял е спаднал до 48% от 86%, в Италия на 30 % от 88%. Според изследването само 27% от американците, 23% от френските граждани и 37% от канадците са съгласни с идеята, че избраните държавни служители се грижат за техните интереси.
Критиците вляво обвиняват това състояние на необузданата капиталистическа алчност и завладяването на държавните институции на Запада от корпоративните лобита, фокусирани върху увеличаването на печалбите, както и върху разделението, породено от президентството на Тръмп. В същото време наблюдателите отдясно твърдят, че кризата в западните демокрации се дължи на съзиране на пропастта между широката общественост, особено в регионите, изоставени от глобализацията, и либералните, технократични елити.
„В нашите общества съществуват заплахи за свободата и заплахи за националната идентичност и те идват от елитите, които са загубили доверие в добродетелите на собствените си общества“, смята Джон О’Съливан, президент на консервативния Дунавски институт в Будапеща, който съветва бившият британски премиер Маргарет Тачър.
По времето на Тачър и Рейгън добродетелите на Запада изглеждат очевидни. За източноевропейците демокрацията на Запада и просперитетът на Запада изглеждаха неделими. Те възприемаха идеята, че една сложна, модерна икономика е несъвместима с диктатурата.
Отчасти благодарение на новите технологии, които правят държавния контрол над гражданите много по-ефективен, Китай доказва обратното. Пекин извади стотици милиони души от бедност и създаде нови продукти и компании, които са конкурентоспособни в световен мащаб, като същевременно поддържа все по-репресивна политическа система.
преди 3 години Империйте, както всичко останало в обществото и света се раждат , господствуват и умират. Няма да направи изключение в това отношение и англосаксонската империя , която с различни трансформации господства/ сега е политкоректно да се казва ръководи/ почти 500 години планета. Въпросът е дали това разпаде ще продължи както в древния Рим почти хиляда години до окончателното падане на Константинопол под османска власт през 1452 г. или в унисон с бързата технологича революция срутването ще стане едномоментно. Тръмп искаше да предвари събитията и да подготви Америка за съществувание в новите условия.От тук и основният лозунг на неговото управлени: да направим Америка, отново ВЕЛИКА. ЗА НЕГОВО СЪЖАЛЕНИЕ НЕ ТОЙ РАЗЧИСТИ "ВАШИНГТОНСКОТО БЛАТО" , А ИМЕННО ТОВА "БЛАТО " В СЪЮЗ С МЕДИЙТЕ УСПЯ ДА ГО ПОГЪЛНЕ.Причините които доведоха Тръмп до властта обаче остават и рано или по късно те ще се проевят. За света подобно развитие е безпорно положително, защото сгромолясването на еднополюсната власт и то изведнъж би предизвикало катаклизми и турболетност в невиждани мащаби. ходът на историята обаче няма да бъде променен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Паро, яко се бориш за спечелване на конкурса по неадекватство.Още заглавието - предвид днешните събития, е абсурдно. Все пак зачетох, но когато за втори път прочетох цитат на макарон - извратенякът, който също бе турен президент след грозно и открито манипулирани избори, просто спрях. Всичко си има някакви граници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Jesus...пий си хапчетата редовно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Трудна работа! С тази демография, с тази алчност, с тази порочност, прилича на късния Рим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Може само ако се върне към християнските ценности и морал."За ЛГБТ и сатанизма това е мисия невъзможна... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Може само ако се върне към християнските ценности и морал.Капитализма постига най-добрите си резултати 1950-1970г. защото има строги регулации и преразпределение."Те" организираха фалшивата пандемия - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/2898239767120905със няколко цели като основната е да прикрият ограбването и идващата финансова катастрофа следствие неолиберализма - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/2881320562146159 отговор Сигнализирай за неуместен коментар