Основните пазари на акции в Далечния Изток стартираха август със смесено представяне. Докато японската и китайската континентална борса отчетоха повишения, в Хонконг бе регистриран спад.
Борсовите участници се позовават, наред с други неща, на засиленото напрежение между САЩ и Китай. За противовес служат последните икономически данни от Китай, които предоставят положителни импулси.
В Япония водещият индекс Nikkei 225 затвори с повишение в стойността си от 2,24% до 22 195,38 пункта. CSI 300, който следи търговията с акации на 300 от най-значимите компании, котирани на китайските континентални фондови борси, се повиши в края на търговията с 1,22 процента до 4752 пункта. В Хонконг Hang Seng се понижи с 0,78 на сто до 24 403 пункта.
Shanghai Composite отчете ръст от 1%, докато по-малкият Shenzhen Composite напредна с 1,8%. В Корея Kospi остана без промяна, а австралийският S&P/ASX 200 прибави към стойността си скромните 0,1%.
„Между засилените опасения за растежа и големите технологични изненади на Wall Street от миналата седмица пазарите в Азия бяха сякаш предварително програмирани за смесени движения в понеделник сутринта“, казва Джинги Пан, пазарен стратег в IG в Сингапур, като визира и ралито в САЩ, затворило търговията миналата седмица.
САЩ разшириха санкциите си срещу Китай заради потискането на уйгурското мюсюлманско малцинство в автономния регион на Китай Синдзян. Съединените щати са решени да “използват пълния набор от фискални възможности", за да се насочат към тези, които нарушават правата на човека, заяви министърът на финансите Стивън Манучин. Освен това заплахата от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп да забрани международната видео платформа TikTok в САЩ предизвиква негодувание.
Междувременно китайската индустрия остава на пътя на възстановяването след причинената от коронавируса криза. След като през миналата седмица PMI индексът на китайската статистическа служба показа значително по-добро представяне, водещият индикатор на бизнес списанието Caixin също потвърди тенденцията в понеделник. Индексът му за производствения сектор се повиши през юли в сравнение с предходния месец с най-големия темп от над 10 години.