Северна Корея не смята за нужно да води преговори със Съединените щати, които не биха били нещо повече от „политически инструмент“ за Вашингтон, коментира севернокорейски дипломат точно преди посещението на американски пратеник в Южна Корея, предава Ройтерс.
Заместник-министърът на външните работи Чо Сун Хъй заяви, че преговорите между Вашингтон и Пхенян няма да проработят и няма никаква промяна в политиките на Северна Корея.
“Не усещаме никаква нужда да седнем лице в лице със САЩ и не смятаме диалога между Северна Корея и САЩ за нещо повече от инструмент за справяне с политическата ѝ криза“, посочва Чо в изявление, цитирано от държавната информационна агенция KCNA.
Заместник-държавният секретар на САЩ Стивън Бигън ще посети Южна Корея следващата седмица, за да обсъди прекъснатите преговори със Северна Корея.
В сряда южнокорейският президент Мун Дже-ин заяви, че американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун трябва да се срещнат отново преди изборите за президент на Съединените щати през ноември, което може да помогне за възобновяване на прекъснатите ядрени преговори.
Бившият съветник на Тръмп по въпросите на националната сигурност Джон Болтън в четвъртък заяви пред репортери в Ню Йорк, че президентът може да потърси нова среща с Ким като „октомврийска изненада“ преди изборите.
Тръмп и Ким се срещнаха за първи път през 2018 г. в Сингапур. Те се видяха отново във Виетнам през 2019 г., но преговорите се провалиха, когато Тръмп заяви, че Ким не е успял да предложи достатъчно ядрени оръжия или балистични ракети в замяна на отменянето на международните санкции.
На третата си среща през юни 2019 г. в демитализираната зона, разделяща Северна и Южна Корея, двамата се договориха да подновят преговорите. Но преговорите на работно ниво между двете страни бяха прекъснати в Швеция през октомври.