IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай спира временно част от земеделския внос от САЩ

Мярката на Пекин, която е в отговор на действията заради Хонконг, хвърля сянка върху крехкото търговско споразумение с Вашингтон

13:13 | 02.06.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Китайските власти са наредили на големите държавни селскостопански компании да преустановят покупките на някои американски земеделски стоки, включително соя, докато Пекин претегля продължаващата ескалация на напрежението със САЩ заради Хонконг, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията.

Държавните търговци Cofco и Sinograin са получили нареждане от Пекин да преустановят покупките на американски селскостопански продукти. Решението на властите засяга още вноса на памук и царевица от САЩ.

Китайските купувачи също анулират неопределен брой поръчки за американско свинско месо, посочва един от източниците.

Спирането на покупките на редица американски земеделски продукти е поредният признак, че трудно извоюваната първа фаза на търговското споразумение между двете най-големи икономики в света, е в опасност. Въпреки че миналия месец китайският премиер Ли Къцян потвърди обещанието на Пекин за изпълнение на споразумението с Вашингтон, което беше подписано през януари, напрежението продължава да ескалира оттогава на фона на решението на Пекин да прокара ново законодателство, ограничаващо свободите в Хонконг. 

„Пазарът вече усеща влошаващите се отношения между Китай и САЩ и мнозина смятат, че с бавния темп на купуване на селскостопански стоки от страна на Китай бъдещето на търговската сделка вече е в опасност“, заяви Майкъл Макдугал, управляващ директор на базираната в Ню Йорк Paragon Global Markets.

Факторът Хонконг

Решението на Китай относно спирането на покупките на вносни американски земеделски стоки беше предшествано от заявлението на президентът на САЩ Доналд Тръмп от петък (29 май).  Той отправи редица критики към китайските власти, които наложиха противоречиво ново законодателство за националната сигурност на Хонконг. Критиците твърдят, че новите разпоредби ще подкопаят принципа "една държава, две системи", който запази автономията на Хонконг, след като през 1997 г. британците предадоха града на Пекин.

Cofco и Sinograin са ключови вносители на селскостопански стоки в Китай. В петък двете компании отказаха да продължат с покупките от САЩ, след като Тръмп заяви, че ще накаже Пекин. Китай изчаква да види какви стъпки възнамерява да предприеме американският държавен глава, преди да направи своя следващ ход, споделят източниците.

Все пак американските износители на соя са успели да продадат няколко товара на китайските държавни купувачи в понеделник (1 юни), според информацията. Изключения от забраната, наложена от Пекин, могат да се осъществят, когато държавните купувачи внасят от името на частни компании, които не са засегнати от мерките.

Заплахите на Тръмп

Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще започнат процес по отнемане на част от привилегирования търговски статут на Хонконг, без да уточняват какви промени ще влязат в сила и колко изключения ще бъдат приложени. Той също обеща санкции срещу китайски и хонконгски служители, „пряко или косвено участващи“ в разрушаването на автономията на Хонконг. 

Американският президент периодично заплашва, че ще прекрати търговската сделка от първа фаза,  въпреки че неговите основни икономически съветници предполагат, че все пак сделката ще бъде запазена. Лари Къдлоу, директор на Националния икономически съвет на Белия дом, заяви пред CNBC в четвъртък (28 май), че търговското споразумение „продължава да е активно за момента и може да бъде постигнат напредък“.

През последните няколко седмици двете страни размениха критики по редица въпроси като коронавируса и Тайван, а министърът на външните работи на Китай Уан И предупреди, че някои в Америка тласкат отношенията между САЩ и Китай към „нова Студена война“.

Китай се съгласи да закупи американски селскостопански стоки на стойност около 36,5 млрд. долара за цялата 2020 г. като част от първата фаза на търговска сделка, подписана през януари тази година. Въпреки това пандемията от коронавирус нанесе удари върху тези планове, като Китай успя да закупи стоки за едва 3,35 млрд. долара през първите три месеца на годината, което е най-ниското ниво за този период от 2007 г. насам.

И все пак, тъй като Китай започна постепенно да отваря отново икономиката си след мащабното блокиране заради заразата, страната увеличи своя темп на внос, включително при покупките на американска соя, които нараснаха до над 1 милион тона само за две седмици през май, както и на някои по-редки продукти от САЩ като соево масло и етанол.

Малко след това напрежението с Вашингтон започна да ескалира, след като Тръмп обвини азиатската страна, че е виновна на мащабното разпространение на COVID-19 по целия свят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:45 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
Bones
преди 4 години
Ни думай ве! Добре, че САЩ от своя страна разичтат само на честната търговия и не са грам протекционисти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
doba
преди 4 години
Проблемът е, че Китай не се натиска да търгува с никого.Обратното, всеки иска да върти алъш-вериш с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 4
nikolait
преди 4 години
Китай, всъщност, продължава със своята свръх-протекционистична политика и нечестна търговия, прикривайки се зад различни мотиви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още