Броят на международните туристи може да се понижи с 60 до 80 на сто през 2020 г. под влиянието на пандемията от коронавируса. Това обяви днес Световната организация по туризъм към ООН (СОТ), съобщава се на сайта на агенцията.
Това е най-сериозната криза, с която международният туризъм се сблъсква от началото на проучванията през 1950 година, подчертава се в доклада.
В края на март организацията залагаше спад в диапазона от 20 до 30 на сто.
Посещенията на чуждестранни туристи вече са се понижили с 22% през първото тримесечие на годишна основа и с 57% през март след въвеждането на карантината в редица страни, уточняват от СОТ.
Секторът е загубил 80 млрд. долара през първите три месеца на годината. Общо финансовите щети биха могли да достигнат от 910 млрд. долара до 1,2 трилиона долара.
Влиянието ще бъде усетено в различна степен в отделните региони по света. Очаква се Азия и Тихоокеанският регион да се възстановят най-напред, твърдят от организацията.
Тези нови прогнози се основават на три сценария за излизане от кризата: отваряне на границите и вдигане на ограниченията за пътуване в началото на юли (спад от 58% на пристиганията), началото на септември (-70 процента) и началото на декември (-78 процента).
Световната организация по туризъм посочва, че от 100 до 120 млн. преки работни места в туризма са застрашени.
Международни пристигания на туристи през 2020 г. - три сценария
Източник: СОТ
Очаква се вътрешното търсене да се възстанови по-бързо от международното, според проучването на експертната група на СОТ. Болшинството очакват да забележат признаци на възстановяване до последното тримесечие на 2020 г., но най-вече през 2021 г.
Въз основа на предишни кризи се очаква пътуванията през свободното време да се възстановят по-бързо, особено пътуването за посещение на приятели и роднини, отколкото бизнес пътуванията.
Оценките за възстановяването на международните пътувания са по-положителни в Африка и Близкия изток, като повечето експерти предвиждат възстановяване още през 2020 г. Най-песимистични са прогнозите за Северна и Южна Америка.
За Европа и Азия перспективите са смесени, като половината от експертите очакват възстановяване още през тази година.
преди 4 години ми нали туй беше целта на упражнението ... сега ООН и СЗО да питат Гейтс и компания мумии кога аджеба , ше е вече "безопасен" туризма ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар