Основните борси в Азия затвориха с повишения в четвъртък след новините за напредък при намирането на лечение за Covid-19, информира CNBC.
В континентален Китай индексът Shanghai composite нарасна с 1,33% до 2860,08 пункта. Показателят Shenzhen composite добави 1,89% до 1763,36 пункта.
Японският измерител Nikkei 225 се повиши с 2,14% до 20 193,69 пункта, след като акциите на производителя на роботи Fanuc поскъпнаха с 5,63%. Индексът Topix отчете ръст от 1,03% и приключи сесията на ниво от 1464,03 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 затвори с повишение от 2,39% при 5522,40 пункта.
Към 11:18 ч. българско време йената се търгува на ниво от 106,64 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,655 за щатски долара.
Сингапурската банка DBS Group отчете 29-процентов спад на годишна база в нетната си печалба за първото тримесечие. Въпреки това акциите на банката поскъпнаха с над 4%.
Борсите в Хонконг и Южна Корея бяха затворени в четвъртък заради честване на национални празници.
Инвеститорският оптимизъм беше насърчен от информацията, че антивирусното лекарство Ремдесивир на Gilead Sciences може да се окаже потенциално лечение за пациенти с Covid-19.
От Gilead Sciences съобщиха, че предварителните резултати от проучването им показват, че най-малко 50% от пациентите, лекувани с петдневна доза Ремдесивир, са се подобрили и повече от половината са изписани от болницата в рамките на две седмици.
По-късно в сряда здравният съветник на Белия дом д-р Антъни Фаучи заяви, че изпитването за лекарството от NIAID, в което са участвали около 800 пациенти, показва „доста добри резултати“ и че лекарството ще постави нов стандарт при грижата за пациентите с Covid-19
Икономическите данни на Китай
Предварителните данни показват, че производствената активност в Китай се разширява леко през април. Според правителствените данни индексът на мениджърите по поръчките PMI за сектора на промишлеността достигна 50,8 пункта. От друга страна частното проучване на Caixin / Markit за април показа ниво на промишленият PMI от 49,4.
Заседанията на централните банки
Междувременно в сряда Федералният резерв на САЩ обеща да задържи лихвите си близо до нула толкова дълго, колкото е необходимо, и да предостави допълнителна помощ на икономиката.
Днес се провежда и заседанието на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), който също трябва да реши бъдещето на лихвените проценти в региона.
„Не мисля, че пазарът всъщност очаква много да излезе от срещата на ЕЦБ днес“, каза Крейг Чан, стратег в Nomura. „Очакваме намаляване на лихвения процент с 20 базисни пункта“, каза Чан. "Бих казал също, че има известен риск дали покупките на активи ще бъдат увеличени", добави той.