Основните борси в азиатско-тихоокеанския регион затвориха с повишения в петък, след като Китайската народна банка запази основните си лихви по кредитите непроменени, информира CNBC.
В Южна Корея бенчмаркът Kospi се възстанови от вчерашното понижение, добавяйки 7,44% до 1566,15 пункта, докато индексът Kosdaq нарасна с 9,2% до 467,75 пункта.
Хонконгският измерител Hang Seng се повиши с 5,05% и затвори при 22 805,07 пункта.
В континентален Китай индексът Shanghai composite отчете ръст от 1,61% до 2745,62 пункта. Показателят Shenzhen composite нарасна с 1,28% до 1704,46 пункта.
Основните лихвени проценти по заемите в Китай в петък бяха запазени непроменени спрямо нивата им от февруари. Ръководството на Китайската народна банка остави лихвите си по кредитите с матуритет до 1 и 5 години съответно на ниво от 4,05% и 4,75%.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 затвори с повишение от 0,7% при 4816,60 пункта.
Финансовите пазари в Япония бяха затворени в петък заради национален празник.
Към 11:50 ч. българско време йената се търгува на ниво от 110,25 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,591 щатски долара.
Междувременно инвеститорите продължават да следят и за развитието на пандемията от коронавирус и въздействието й върху глобалната икономика.
„Несигурността и волатилността се превръщат в норма на финансовите пазари на фона на коронавирусната криза“, пише в бележка Ким Мунди, валутен стратег в Commonwealth Bank of Australia. "Централните банки продължават да дават всичко от себе си, за да ограничат негативното въздействие на коронавирусната пандемия", добави той.
Централните банки по целия свят намаляват лихвените проценти и обявяват планове за закупуване на облигации през последните дни. Това усилие се предприема и от правителствата на редица държави чрез отпускане на пакети от фискални стимули, затягане на пограничния контрол или поставяне на градове и цели държави под блокада.
Според Дейвид Куо, съосновател на The Smart Investor това, което обърква и тревожи мнозина, е, че „когато хората излязат от фондовия пазар, те започват да купуват облигации".
„Но това не се случва този път, защото инвеститорите не купуват и облигации, така че сега наистина зависи от централните банки ... да създадат тези пари, за да купуват облигациите и да се опитат да потисната доходността на ценните книжа“ каза Куо.
Доходността на облигациите в момента нараства, тъй като правителствата казват, че „ще направят всичко необходимо“, каза той.
В петък банките в Австралия обявиха, че изплащането на заеми от малки предприятия, засегнати от коронавируса, ще бъде отложено с шест месеца.
В съобщение, което обявява пакета за подпомагане на малкия бизнес, изпълнителният директор на Австралийската банкова асоциация Анна Блиг заяви, че този ход ще се прилага за заеми с общ размер над 100 милиарда австралийски долара (58,8 милиарда долара) и може да вкара 8 милиарда австралийски долара (4,7 долара) милиард) „обратно в джобовете на малкия бизнес“.