Основните борси в азиатско-тихоокеанския регион затвориха предимно с понижения в четвъртък, тъй като опасенията от икономическото въздействие на пандемията от коронавирус продължиха да тежат върху настроенията на инвеститорите, информира CNBC.
В Южна Корея индексът Kospi спадна с 8,39% до 1457,64 пункта, докато измерителят Kosdaq се понижи с 11,71% до 428,35 пункта. Търговията на корейската борса бе спряна за 20 минути, след като Kospi отписа с 8%, предаде Ройтерс.
Хонконгският индекс Hang Seng отчете спад с 2,61% до ниво от 21 709,13 пункта.
Във Филипините, където търговията бе спряна по-рано тази седмица, показателят PSE Composite спадна с 13,34% и затвори при 4623,42.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 отписа 3,44% до 4782,90 пункта. Данните за пазарът на труда, публикувани в четвъртък от Австралийското статистическо бюро, показаха, че безработицата в страната е възлизала на 5,1% на сезонно коригирана база през февруари.
В континентален Китай индексът Shanghai composite намаля с 0,98% до 2702,13 пункта. Показателят Shenzhen composite обаче отчете ръст от 0,28% до 1682,93 пункта.
Японският измерител Nikkei 225 се понижи с 1,04% до 16 552,83 пункта, след като акциите на Softbank Group отчетоха най-голямото си еднодневно поевтиняване от 17,22%. Междувременно индексът Topix добави 0,97%, за да се затвори при 1283,22 пункта.
Към 11:40 ч. българско време йената се търгува на ниво от 109,01 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,573 щатски долара.
„Това, което наистина оказва натиск върху пазарите на акции в момента, е всъщност ликвидността от кредитните пазари“, заяви Шан Тейлър, главен инвестиционен директор в DWS.
Тейлър заяви, че инвеститорите трябва да бъдат "много предпазливи" и да поддържат "бързо ликвидни активи".
Централната банка на Австралия обяви в четвъртък „всеобхватен пакет“, включващ намаляване на основния лихвен процент до 0,25% и определяне на цел за доходността на 3-годишните държавни ценни книжа с цел подкрепа на икономиката срещу въздействието на вируса.
„В един момент вирусът ще бъде овладян и австралийската икономика ще се възстанови“, заяви в изявление управителят на централната банка Филип Лоу. „Междувременно приоритет за Австралийската централна банка ще бъде подкрепата за работните места, доходите и бизнеса, така че когато здравната криза отмине, страната да е в състояние да се възстанови бързо“, добави той.
Същевременно Японската централна банка отново интервенира на пазара в борбата с последствията от коронавируса. ЯЦБ предлага на банките още четири трилиона йени (приблизително 34 млрд. евро) ликвидност и разширява програмата за закупуване на облигации с 1,3 трилиона йени, обяви базираният в Токио регулатор в четвъртък.
Междувременно Федералният резерв на САЩ обяви създаването на фонд за взаимна ликвидност на паричния пазар, който ще предоставя заеми на финансовите институции за закупуване на активи от борсово търгувани фондове.
От своя страна Европейската централна банка обяви в сряда нова програма за спешни покупки на ценни книжа в размер на 750 милиарда евро (приблизително 821 милиарда долара) за подпомагане на европейската икономика.
„ЕЦБ ще гарантира, че всички сектори на икономиката могат да се възползват от подкрепящите мерки на финансиране, които им позволяват да преодолеят този шок“, се казва в съобщение на централната банка. „Това важи еднакво за семействата, компаниите, банките и правителствата. Управителният съвет ще направи всичко необходимо в рамките на своя мандат", пише още в изявлението.
Досега най-малко 207 860 души са заразените с коронавирус в световен мащаб, докато починалите от болестта са 8657, сочат последните данни на Световната здравна организация.