Повечето азиатски борси приключиха сесията във вторник с ръст, въпреки че той беше ограничен заради отслабващите очаквания, че централните банки може да предприемат действия за справяне с последиците от епидемията с коронавирус, предава CNBC.
Основните китайски индекси приключиха сесията на зелена територия, като Shenzhen Component е нагоре с 0,9% до 11 484,21 пункта, а Shenzhen Composite отбеляза ръст от 1,031% до ниво от 1888,92 пункта. Shanghai Composite напредна с 0,74% до около 2992,90 пункта. Хонконгският Hang Seng беше нагоре с около 0,3% към последния час от търговията.
В Южна Корея Kospi се повиши с 0,58% до 2014,15 пункта. Японският Nikkei 225 обаче се понижи с 1,22% и завърши търговията на ниво от 21 082,73 пункта, а Topix отбеляза спад от 1,36% до ниво от 1505,12 пункта.
Австралийският S&P/ASX 200 напредна с 0,69% до 6435,70 пункта, след като Австралийската централна банка съобщи днес, че понижава лихвата си с 25 базисни пункта до 0,5%, което е ново рекордно дъно. След решението й австралийският долар скочи до 0,6549 щатски долара.
„Епидемията от коронавирус в света оказва значително влияние върху австралийската икономика в момента, особено в секторите на образованието и туризма“, каза гуверньорът на Австралийската централна банка Филип Лоу в комюнике.
„Глобалната епидемия от коронавирус се очаква да забави напредъка в Австралия към пълна заетост и постигане на целта за инфлация. Поради това Бордът на директорите прецени, че е уместно да смекчи още повече паричната политика, за да окаже допълнителна подкрепа на заетостта и икономическата дейност“, допълни Лоу.
В Малайзия, която беше обхваната от политическа несигурност, довела до неочаквано назначаване на нов премиер, централната банка на страната понижи основната си лихва с 25 базисни пункта до 2,5%. Това е най-ниското й ниво от 10 години насам, съобщава Ройтерс.
Ръстовете в Азия бяха ограничени, след като Ройтерс съобщи, че се очаква Г-7 да публикува комюнике днес или утре с мерки за справяне с последиците от коронавируса.
В момента те не включват никакъв конкретен призив за нови държавни разходи или координирано понижаване на лихвите от централните банки, информира Ройтерс, като се позова на официален представител на Г-7, запознат с разговорите.
Инвеститорите са в очакване на конферентен разговор между финансовите министри и централните банкери за координиране на финансовия и икономически отговор на коронавируса.
Разговорът, който се очаква по-късно днес, ще бъде ръководен от американския финансов министър Стивън Манучин и гуверньора на Фед Джером Пауъл. В него ще се включат и представители на седемте най-индустриализирани страни в света.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, е на ниво от 97,444 пункта. Японската йена засилва позициите си до 107,93 йени за долар, след като по-рано достигна дъно от 108,53 йени.
Цената на петрола се повиши в следобедната търговия в Азия, като фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,92% до 52,38 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI отбелязват ръст от 1,43% до 47,42 долара за барел.