Най-голямата стоманодобивна промишленост в света отправи поредно предупреждение на фона на проблемите на местните производители около огнището на коронавируса – общите национални запаси на стоманени арматурни пръти са достигнали рекордни нива, пише Bloomberg.
Ръстът отразява нарушенията във веригите на доставка, причинени от болестта и усилията за борба с нея. Арматурните пръти се използват в строителството и в много проекти, които в момента са в застой заради заразата.
„Очаква се търсенето на стомана да се понижи повече от производството и следователно запасите да нараснат значително спрямо нивата от първото тримесечие“, се казва в бележка на Citigroup Inc.
Китайският стоманодобивен сектор - който представлява повече от половината от световното производство - е в смут заради коронавируса, който засегна транспортните маршрути, причинявайки и недостиг на работници и ограничено търсенето.
Признаците за бързо увеличаване на запасите от стомана могат да увеличат натиска върху цените на желязната руда.
Запасите, които показват големи сезонни колебания и обикновено достигат пик през март, скочиха с 14% до 10,8 млн. тона миналата седмица, което е най-високото ниво досега, според данни на Beijing Custeel E-Commerce Co. Миналата година китайските стоманодобивни дружества успяха да обработят общо почти 1 млрд. тона стомана.
Китайската асоциация за желязо и стомана наскоро коментира „високото ниво“ на запасите и призова членовете ѝ ефективно да ограничат производството. Отделно от това, RBC Capital Markets заяви, че секторът на строителството в Китай „все още е в процес на ефективно спиране“ и прогнозира ръст както в запасите от стомана, така и при запасите от желязна руда.
Цените на арматурните пръти са силно засегнати от задълбочаването на проблемите с епидемията от коронавирус. След като миналата седмица достигна най-ниското ниво от 2017 г. насам, спот цената се стабилизира в петък и се повиши с 0,4% в понеделник, за да отчете първия си ръст от средата на януари.