Китайските лидери заявиха, че ще упражняват повече гъвкавост в паричната и фискалната политика на страната, сигнализирайки за фокусиране върху възстановяването на икономиката след епидемията от коронавирус.
Фискалната политика ще е по-проактивна, а строителните проекти ще се увеличат, става ясно от изявление, публикувано след срещата на Политбюро на Китайската комунистическа партия от 21 февруари, съобщава Bloomberg.
Централната банка в страната ще освободи част от резервите на някои търговски кредитори, за да може да се осигури дългосрочно финансиране за икономиката. Също така ще бъде обмислено и коригиране на основната лихва по депозитите в подходящия момент, посочва в отделно изявление заместник-управителят на Китайската народна банка Ли Гуоцян.
Коронавируст принуди властите в страната да изолират милиони хора по домовете им, оставяйки ги далеч от работните места, което оказа въздействие върху бизнеса, принуден да прекрати или ограничи дейността си.
Срещата на Политбюро в петък изпрати сигнал за засилване на облекченията както в паричната, така и във фискалната политика. Подобна промяна може да постави основите за повече данъчни облекчения и мерки за парично разхлабване.
Китайската народна банка скоро ще осъществи финансов преглед на състоянието на търговските банки и ще предложи на квалифицираните кредитори намаления на изискванията за техните резерви, съобщи в събота Ли в официалния профил на институцията в китайската социална мрежа WeChat.
От своя страна членовете на политбюро обещаха да ускорят усилията в подкрепа на индустриите, които са ангажирани с производството на ваксини, биомедицински продукти и медицинско оборудване, както и на бизнесите в работата по 5G и индустриалните мрежи. Ръководството на партията също така призовава местните власти да се насочат към възстановяване на бизнеса по региони и „активно“ да помагат за завръщането на работа, се казва още в съобщението.
„Политбюро прие по-подкрепящ тон в своята официална публикация, използвайки по-силни и по-категорични думи“, коментираха икономистите на Bloomberg Цян Уан и Дейвид Сю.Според тях това говори, че предстоят повече стимули, с които да се компенсира ударът върху икономическата активност от коронавируса.