Потенциалните ползи от изкуствения интелект (AI) са гръмко огласявани, за да чуят всички. Опасностите обаче се обсъждат тихо сред експертите по национална сигурност. Дойде време за включване на широката общественост в дискусията, пише за Wall Street Journal Саманта Равич, председател на Центъра за кибер и технологични иновации към Фондацията за защита на демокрациите.
Ползите са примамливи. С AI бъдещето обещава по-голяма продължителност на живота, повишена производителност и по-добро запазване на ценните ресурси. Ще можете да направите снимка на бенка на крака си и да я изпратите по електронен път на дерматолог, който ще използва дълбоки невронни мрежи, за да определи дали става въпрос за рак на кожата. Датчиците и дроновете, базирани на данни, ще определят идеалното количество пестициди и вода за насърчаване на разнообразието в селското стопанство и противодействие на засяването с една култура. AI революцията в транспорта ще възвести ерата на автономни самолети, влакове и автомобили. Ще бъде създавана музика не само за подобряване на настроението, но и за стимулиране на сърдечният ритъм и мозъчната дейност.
Но вече трябва да знаем, че напредналите технологии могат да се използват и за лоши цели. Най-неблагопрятните сценарии, обрисувани тихомълком, произтичат от злонамерени участници, които придобиват контрол върху огромни масиви от данни, които ще обучават машините да изчисляват по-бързо, по-добре и може би с повече проникновение.
В момента тече ожесточено съревнование между САЩ и Китай за това кой ще доминира в тази нова област. Китайската комунистическа партия обяви, че Пекин ще стане световен лидер в AI до 2030 г. Китай вече работи усилено, изграждайки 5G мрежи по целия свят и стартирайки нова криптовалута като част от „еко-политическа” стратегия за изграждане на свят, който ще му позволи да контролира огромни количества информация и да я използва за политическа и икономическа изгода. Пекин вече трупа огромно количество данни за своите 1,4 милиарда души, които не разполагат с права за поверителност при комунистическия режим.
Въпреки това Пекин не е доволен. Той е насочил поглед към САЩ и вече е извлякъл част от най-чувствителната информация за американския народ и военните. Това включва повтарящи се атаки от 2013 г. насам върху медицински системи и бази данни, както и десетгодишните опити за изтегляне на информация от базата данни на американския флот за техническото обслужване на корабите и имената и личните данни на 100 000 от неговия персонал.
преди 4 години PISA: куда движется мировое образованиеhttps://***.km.ru/v-rossii/2019/12/13/obrazovanie-v-rossii/864008-pisa-kuda-dvizhetsya-mirovoe-obrazovanie отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години партенко! в северна монголия цъфти ли младежта? аре чупка е елтън джон отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години PISA - изследване за това, колко са адекватни младежите на тема:четене с разбиране, естествени науки и математика.В САЩ много 15 годишни са на ниво 10.На тема естествени науки и особено математака са зле!Как да стане? отговор Сигнализирай за неуместен коментар