Капиталовите разходи на китайските компании достигат дъното за последните три години, тъй като отслабваща икономика, строгите кредитни регулации и продължителна търговска война със САЩ оказват негативно влияние върху продажбите и паричните резерви, сочи анализ на Ройтерс.
Компаниите също прекарват повече време, опитвайки се да превърнат запасите в продажби, показа анализът, докато китайската икономика продължава да расте с най-слабите си темпове за почти три десетилетия.
Прогнозата стана още по-несигурна във вторник, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че е напълно допустимо подписването на междинно споразумение с Китай да се отложи до края на президентските избори в САЩ през 2020 г.
„Нещата ще станат много по-лошо, преди да станат по-добри“, посочват икономисти от Macquarie в бележка до клиенти от понеделник. Последните положителни икономически данни от Китай изглеждат нестабилни и уязвими към еднократните фактори, като например топлото време, добавят те.
„В края на краищата, така наречената сделка от първа фаза се състои главно в предотвратяване на нещата да се влошат, вместо да се подобрят условията значително“, коментират още експертите, позовавайки се на преговорите за прекратяване на 16-месечна китайско-американска търговска война.
По-строго кредитиране
Китайските компании са увеличили капиталовите си разходи с 1,6% за трите месеца до септември спрямо същия период на 2018 г., отчитайки най-слабия растеж за три години, показва анализ на Ройтерс, засягащ около 2900 фирми с пазарна капитализация от над 100 милиона долара.
„Слабият апетит за инвестиции е проблем по отношение на постигане на стабилно възстановяване в китайската икономика,“ споделя Джулиан Еванс-Причард, икономист от Capital Economics.
china
Въпреки че правителството предприе редица стъпки за насърчаване на кредитирането, банкерите посочват пред Ройтерс, че нямат достатъчно стимул да дават заеми на малки фирми заради търговската война и несигурните икономически перспективи, както и заради дългогодишния стремеж за намаляване на риска във финансовата система.
Паричните резерви в анкетираните фирми са нараснали с 5,6% на годишна база през тримесечието до септември, регистрирайки най-слабото тримесечие от първото на 2018 г. Освен това средното време, в което компаниите държат своята инвентаризация преди продажба, достига 108 дни през първите девет месеца на годината.
Приходите са нараснали с 6,7%, достигайки най-слабия си темп за последните три години, докато нетната печалба отчита ръст от 7,8 на сто срещу близо 22% две години по-рано.
Финансовите отчети на компаниите сочат, че потребителите намаляват разходите за ваканции и покупки като автомобили и домакински уреди, а спадът на продажбите на смартфони ограничава растежа сред доставчиците на далекосъобщителни мрежи.