Представители на администрацията във Вашингтон обсъждат възможността да премахнат някои мита върху китайски вносни стоки в знак на добра воля за сключване на частично споразумение с Пекин.
Според петима души, коментирали въпроса пред Financial Times, Белият дом обмисля премахването на допълнителните налози върху китайски стоки за 112 млрд. долара, в които влизат дрехи и потребителска техника. Митата бяха въведени на 1 септември и са в размер на 15%.
Ако се стигне до отмяна на санкции, това ще представлява изпълнение на ключово изискване на Пекин и знак на добра воля в продължаващите преговори между двете най-големи световни икономики за сключване на примирие в търговската война.
Вашингтон обаче по всяка вероятност ще очаква нещо в замяна, включително засилен ангажимент за защита на интелектуалната собственост за американски компании и повече гаранции за размера американска селскостопанска продукция, закупувана от Китай. Исканията на САЩ може да включват и подписване на първата фаза от търговското примирие на американска почва.
САЩ вече отмениха планирано увеличение на митата върху китайски внос за 250 млрд. долара от 25% на 30%, което трябваше да влезе в сила на 15 октомври след посещение на китайски представители в американската столица началото на миналия месец.
Според един от източниците, въпреки че сред администрацията нараства консенсуса за нобходими отстъпки във вече съществуващите мита, то все още не е ясно дали самият президент Доналд Тръмп би се съгласил на подобна мярка.
Според източници на агенция Ройтерс властите в Пекин настояват Вашингтон да облекчи вече наложените мита през септември в рамките на първата фаза от търговското примирие.
Сделката, която предстои да бъде подписана този месец, се очаква да включва и ангажимент на САЩ за премахване на готвените за 15 декември мита върху китайски внос за 156 млрд. долара, които ще се прилагат върху широк спектър потребителски стоки – от мобилни телефони през лаптопи до детски играчки.
Според един от запознатите китайските власти искат САЩ да се откажат от 15-процентните мита, влезнали в сила през септември, както и облекчения от 15-процентни налози върху внос за 250 млрд. долара за машинно оборудване, полупроводници и мебели.
Очакваше се Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин да подпишат т. нар. споразумение от Фаза 1 по време на срещата на върха на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество. Тя трябваше да се проведе на 17 ноември в Чили, но впоследствие бе отменена заради протестите в латиномериканската страна. В момента Бразилия и САЩ се спрягат като най-вероятни заместители.
Ако премахване на вече съществуващи налози се окаже част от сделката, то тя би имала по-мащабни икономически ползи и то във време, когато все повече нарастват притесненията за световната икономика.
Но привържениците на по-твърдата политика спрямо Китай във Вашингтон може да се противопоставят на мярката за отмяна на мита и да обвинят президента, че твърде лесно отстъпва пред Пекин година преди президентските избори през 2020 г.