Хонконг вероятно е изпаднал в рецесия на фона на продължаващите вече пет месеца антиправителствени протести, които бяха особено ожесточени този уикенд. Финансовият секретар на града Пол Чан заяви, че при тези обстоятелства постигането на икономически ръст изглежда невъзможно, съобщава Ройтерс.
Маскирани демонстранти опожаряваха магазини и хвърляха бензинови бомби по служителите на реда в неделя. По познатия вече модел полицията реагира със сълзотворен газ, водна струя и гумени куршуми.
"Ударът на протестите върху нашата икономика е всеобхватен", каза Пол Чан и добави, че очаква оценката за ръста на БВП за третото тримесечие, която трябва да стане ясна в четвъртък да покаже две последователни тримесечия на свиване на икономиката, което отговаря на дефиницията за рецесия.
Той също така каза, че ще бъде „изключително трудно“ да се постигне прогнозата на правителството, направена преди протестите, за 0-1% годишен икономически растеж.
Неделните протести призоваха за борба с полицейска бруталност и за защита на мюсюлманите и журналистите. През миналия уикенд полицията стреля с водно оръдие по група хора, стоящи пред джамия, а няколко журналистите бяха ранени при сблъсъци.
Общественият телевизионен оператор RTHK заяви в понеделник, че призовава полицията да идентифицира служителите, които „нападнаха и разкъсаха маската“ на един от неговите журналисти в неделя. От телевизията казаха, че въпросната журналистка е носела светлоотразителна жилетка и ясно се е идентифицирала като журналист. Снимки, циркулиращи онлайн, предполагат, че тя е с газова маска, за да се предпази от сълзотворен газ и лютив спрей. Обикновените маски за лице бяха забранени този месец съгласно възобновен закон за извънредни ситуации, датиращ от колониалната епоха.
Съобщава се и за други подобни случаи. Служители на полицията, които отричат използването на прекомерна сила, казват пред репортери, че многократно са молили журналистите да спазват дистанция, за да могат служителите на реда да си върши работата.
Вандалските прояви от страна на протестиращите вече са обичайна гледка. Горят магазини, особено тези, собственост на компании от континентален Китай. Протестиращите разбиват банки, а метрото в града дори спря работа за реконструкция след последните протести.
Протестиращи виждат засилваща се намеса от страна на Пекин във вътрешния ред на Хонконг. Китай, естествено отрича обвиненията и от своя страна отправя такива към чужди правителства, включително тези на САЩ и Великобритания, че разпалват проблеми.
Туризмът в страната се срива, като посещенията са намалели с 50% през октомври. Търговците на дребно, от първокласни търговски центрове до семейните предприятия, бяха принудени да преустановят дейността си с дни наред през последните няколко месеца.
Властите обявиха мерки за подкрепа на местните малки и средни предприятия, но Чан заяви, че тези мерките могат само "леко да намалят натиска".
В своя публикация по повод протестите, Чан пише: „Позволете на гражданите да се върнат към нормалния живот, позволете на индустрията и търговията да заработят нормално, за да се създаде повече пространство за рационален диалог“.