Китайският внос на полуготова стомана се покачва съществено през септември, след като заради спада при доставките на скрап китайските купувачи успяха да намерят алтернативни форми на продукта от други азиатски страни на изгодни цени, съобщава Ройтерс.
В рамките на септември най-големият производител и потребител на стомана в света е внесъл 370 000 тона стоманени полуфабрикати от чужбина, сочат данни, публикувани от Генералната митническа администрация в сряда.
Това е своеобразен скок от 418% спрямо предходната година и бележи най-доброто месечно постижение от юни 2014 г. Данните надвишават и регистрираните през август 260 000 тона.
„Скокът при вноса е предшестван от решението на Пекин да затегне ограниченията върху вноса на скрап от стомана“, посочва Джуо Гуейциу, анализатор в Jinrui Futures, отбелязвайки, че някои страни в Източна и Югоизточна Азия е трябвало да преработват стоманения скрап в полуфабрикати, за да продължат да се продават в Китай.
Китай затегна ограниченията върху вноса на скрап от 1 юли, като част от широката кампания срещу "чуждия боклук".
Страната е закупила по-малко от 10 000 тона стоманен скрап през септември и едва 180 000 тона през първите девет месеца на 2019 г., което е с 83,7% по-малко спрямо година по-рано.
Вносът на полуготови стоманени продукти, състоящ се предимно от стоманени заготовки, междувременно е нараснал с 53,1% на годишна база през първите три тримесечия до 1,37 милиона тона, показват митническите данни.
„Вносът също беше подхранван от увеличаване на колебанията в цените“, споделя още Джуо Гуейциу. „Цената на заготовката в Китай е с около 50 долара по-висока за тон от тази в Югоизточна Азия и със 70 долара повече от цената в Западна Азия“, добавя той.
Някои анализатори и търговци заявиха пред Ройтерс, че също са забелязали нарастващи количества горещовалцувана стомана от Русия, пристигащи в китайския регион на делтата на река Яндзъ.
„Глобалната икономика се охлажда и търсенето на стомана е в застой, освен в Китай“, смята Танг Бингхуа, анализатор в CIFCO Futures.
Китай е закупил 1,1 милиона тона готова стоманена продукция през септември, спрямо 970 000 тона през август и 840 000 тона през юли, показаха митническите данни.
"В близко бъдеще ще имаме още заготовки от Иран",посочва анонимен китайски търговец.