Публичният и частният сектор в Япония планират да инвестират 10 млрд. евро за разширяване на използването на втечнения природен газ (LNG) по света на фона на растящите сътресения в Близкия Изток, които удариха сериозно петролните пазари и изстреляха нагоре цените на горивата, съобщава Nikkei.
Токио предвижда финансиране на проекти като преработвателни централи, входящи терминали и производство на енергия.
Японският министър на търговията Ишу Сугавара ще обяви този план по време на годишната Конференция на производителите и потребителите на втечнен природен газ в четвъртък.
Въпросните 10 млрд. долара включват финансиране от представители на публичния сектор като Японската банка за международно сътрудничество (Japan Bank for International Cooperation), както и от държавната Japan Oil, Gas and Metals National Corp., различни търговски къщи и финансови институции.
Nippon Export и Investment Insurance ще предложат пълно покритие на финансирането на свързаните с LNG проекти чрез чуждестранни фондове и други институционални инвеститори.
Япония внася LNG вече пет десетилетия и остава най-големият купувач на този ресурс в света. Нейните компании имат богат опит, който ще бъде ценен за пазари като Китай и страните от Югоизточна Азия, където растежът на икономиката подхранва и търсенето на LNG.
Горивото предлага начин на вносителите на енергия да намалят своята зависимост от суровия петрол, който купуват от няколко държави, групирани в Близкия изток, където американските санкции срещу Иран и неотдавнашната атака на дронове върху саудитски петролни съоръжения повдигнаха въпроси за перспективите относно петролните доставки. Бедната на ресурси Япония внася близо 90% от петрола от този регион.
От друга страна Близкият изток произвежда едва 20% от световните количества LNG, което е значително по-малко от 60-те процента, зад които страните от региона стоят по отношение на петрола.
Япония ще представи своя план на събитието в четвъртък за обучение на 500 експерти в области като LNG технологии и проекти за екологични регулации, с прогноза за по-голямо търсене на горивото.