Иранският външен министър Джавад Зариф заяви в понеделник, че страната е нарушила лимита за обогатен уран от ядреното споразумение от 2015 г. – стъпка, която бележи първото прекрачване на споразумението, и може да доведе до разпадане на договореността през следващите месеци, пише The Wall Street Journal.
Договорката на Иран за запас от 300 килограма или по-малко бе едно от строгите ограничения, наложени над ядрената ѝ дейност в замяна на премахването на повечето международни санкции. Иран твърди, че пренебрегва някои от ограниченията на споразумението, тъй като САЩ се оттеглиха от сделката и наложиха отново строги санкции срещу Техеран.
С умишленото нарушение на споразумението ходът на Иран увеличава натиска върху оставащите страни по сделката - Франция, Великобритания, Германия, Русия и Китай - да намерят начин да спасят споразумението. Те търсят начини да задържат чуждестранните инвестиции в Иран. Въпреки това европейците предупредиха, че биха могли да предприемат действия, които в крайна сметка да завършат с отмяна на споразумението, ако Иран продължи да не спазва ангажиментите си.
Иран заяви, че може да започне да нарушава други аспекти на сделката по-късно тази седмица, но официални представители заявиха, че е възможно да отложат подобен ход, ако Европа изпълни обещанието си да запази икономическите връзки с Техеран.
Ирански представители заявиха, че биха могли лесно да отменят всички мерки, които предприемат, за да нарушат условията на сделката, ако Европа, Русия и Китай предприемат мерки за смекчаване на влиянието на санкциите от САЩ. Операциите на Иран все пак са далеч от разработването на ядрено оръжие, което дава на разединените относно стратегията си Европа и САЩ време, за да координират отговора си.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че на Иран не трябва да се разрешава да получи ядрено оръжие и поведе „кампания с максимален натиск срещу икономиката на страната“, обявявайки санкциите срещу петролната индустрия и висши представители и изграждайки военно присъствие в Персийския залив. Тръмп заяви, че се е оттеглил от ядрената сделка, тъй като тя не е успяла да спре военните ходове на Иран в региона или да предотврати създаването на ядрено оръжие.
В отговор на натиска от страна на САЩ, Иран свали американски наблюдаващ дрон близо до Ормузкия пролив. САЩ твърдят, че Иран също така е нападнал шест танкера в Оманския залив и е работил в тандем с милиции, за да тормозят Саудитска Арабия с ракетни атаки и атаки с дронове – твърдения, които Иран отрича.
Сделката от 2015 г. беше структурирана около предположението, че ако Иран излезе от споразумението, ще се нуждае от 12 месеца, за да произведе достатъчно ядрено гориво за оръжие.
Техеран заяви, че ядрената му програма е мирна и че няма намерение да строи бомби. През юли 2015 г. се смяташе, че времевата рамка на Иран за производство на достатъчно гориво за едно оръжие е около два месеца.
преди 5 години Всъщност журналистите са толкова кухи и не разбират причинно следствената връзка. Ние сме си ОК. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Значи се обяваваме твърдо против Иран, затова че ще спре да да спазва споразумението затова, че има санкции пожеше Иран не зпазва споразумението ?? Знам, че Перчема е твърде кух за да прави разлика от причина и следствие, но и ЕС и Китай ли са така или ни мислят нас за толкова кухи. Освен това това журналистите като пишат също ли ни мислят, че сме толкова кухи или нещо друго ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар