IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Скокът на потребителските цени в Китай спря положителната серия на борсите в Азия

Хонконгският показател Hang Seng изтрива над 500 пункта на фона на продължаващите протести в специалния административен район

11:02 | 12.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Положителната серия от началото на седмицата при основните борсови индекси от азиатско-тихоокеанския регион приключи в сряда на фона на покачването на потребителски цени в Китай до 15-месечен връх, съобщава CNBC.

Бенчмаркът на Шанхайската фондова борса Shanghai composite се понижи с 0,56% до 2909,38 пункта. От друга страна показателят в Хонконг Hang Seng отчете спад от 522,71 пункта, или 1,88%, до 27 266,63 пункта. 

Индексът на сините чипове на Токийската фондова борса Nikkei 225 изтри 74,56 пункта, или 0,35%, от стойността си, като приключи деня на ниво от 21 129,72 пункта.

В Южна Корея измерителят Kospi отбеляза понижение от 0,14 на сто до 2108,75 пункта.

Австралийският показател ASX 200 също отчете спад от 0,04% до 6543,70 пункта.

По-рано днес стана ясно, че китайският инфлационен натиск продължава да нараства през май, тъй като шокът от слабото предлагане е повишил рязко разходите за храна.

Цените на производител в Народната република нарастват през май с 0,6% на годишна база, колкото бяха и очакванията на анализаторите. През април те скочиха с 0,9% в сравнение с предходната година.

От своя страна цените на важното за Китай свинско месо са нараснали с 18,2% в сравнение с предходната година, тези на зеленчуците са скочили с 13,3%, а на плодовете – с цели 26,7% през май.

Цените на храните са се повишили със 7,7% спрямо предходната година, като са допринесли за 1,48 процентни пункта от растежа на индекса на потребителските цени (CPI).

От друга страна в Хонконг стотици хиляди демонстранти за втори пореден ден блокираха улиците на специалния административен район на Китайската народна република, за да протестират срещу приемането на нов закон, който би разрешил екстрадиция в континетален Китай.

Хиляди демонстранти обсадиха законодателния съвет на Хонконг и блокираха входа в парламента, който възнамеряваше да обсъди законопроекта в сряда. Засега срещата на депутатите е отложена. Протестиращите заеха улиците около комплекса и премахнаха бариерите за сигурност, въпреки че полицията мобилизира голям контингент от сили за сигурност.

азия азия

Противоречивият закон ще позволи на властите в Хонконг да предават подозрителни лица на Комунистическата народна република по искане на китайските власти. Но критиците твърдят, че съдебната система на Китай не е независима, не отговаря на международните стандарти и преследва несъгласните по политическа линия. Също така те са заплашени от изтезания и лошо отношение, твърдят противниците на закона.

По отношение на валутната търговия във вторник американският президент на САЩ Доналд Тръмп разкритикува за пореден път Федералния резерв в Twitter заради високите лихви, посочвайки, че еврото и някои други валути са „обезценени“ спрямо долара.

„Еврото и други валути са обезценени спрямо долара, давайки на САЩ голям недостатък. Лихвените проценти на Фед са прекалено високи, в добавка към нелепото количествено затягане! Те си нямат представа“, написа държавният глава седмица преди поредната среща на ръководството на централната банка за определяне на паричната политика.

Администрацията на Тръмп даде сигнал миналия месец, че иска да превърне световния валутен пазар за 5,1 трлн. долара на ден в следващото бойно поле в търговската си война. Това включва план на министерството на търговията в САЩ, който ще позволи на страната да налага „изравнителни“ мита върху държави, за които се смята, че активно обезценяват валутата си, за да стимулират износа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:04 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още