Азиатските фондови борси не успяха да намерят единна посока в петък, след като данните за производствения сектор в Китай се оказаха под очакванията на анализаторите, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове на борсата в Токио Nikkei 225 се понижи с 1,63% до 20601,19 пункта, докато индексът Topix изтри 1,20% от стойността си.
В континенталната част на Китай показателите Shenzhen component и Shanghai composite отчетоха спад съответно с 0,23% и 0,24%.
На борсата в Австралия измерителят ASX 200 нарасна с 0,07%, а Kospi в Южна Корея напредна с 0,14%.
В Хонконг индексът Hang Seng залича по-ранната си преднина и приключи търговията, отписвайки 0,7%.
На настроенията в региона натежаха данните за по-големия спад от очакваното на производствената активност в Китай. Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора на промишлеността през май се понижи до ниво от 49,4 пункта спрямо очаквания за 49,9 пункта според икономисти, интервюирани от Ройтерс.
„Ескалацията на търговския конфликт очевидно изигра роля в намаляването на поръчките и търсенето, като негативен ефект има и върху потребителските настроения и бизнес климата“, коментира Дзиен Чан, главен икономист за Китай в Barclays Asia Pacific.
Американският президент Доналд Тръмп повиши още напрежение на търговския фронт, като се закани от 10 юни да наложи 5-процентно мито върху всички стоки, идващи от Мексико. Това увеличава страховете, свързани с икономическия растеж и търсенето на петрол.
„Мисля че Тръмп винаги е представлявал опасност за пазара на акции и тази опасност нараства с всеки изминал ден“, заяви Дзюн Бей Лиу, портфолио мениджър в Tribeca Investment Partners.
Акциите на автомобилостроителите в Азия поевтиняха след обявяването на митата за мексикански стоки, тъй като много от компаниите от сектора използват Мексико за свои производствени бази. Nissan отчете спад в цената на книжата си с 5,31%, а Toyota – с 2,85%. Акциите на Kia Motors се сринаха с 4,49%.
Продължаващата търговска война между САЩ и Китай също продължава да оказва негативен ефект върху пазарите. Китайският заместник-министър на външните работи Чжан Ханхуей дори заяви в четвъртък, че умишленото провокиране на търговски спорове е "чист икономически тероризъм". Освен това излезе и информация, че Китай е спряла покупките на соя от САЩ.