Търговският въпрос сега прерасна в геополитически. Може да чуете на всеки ъгъл в Белия доми и Конгреса, че Китай не е просто опасен икономически конкурент, а нарастваща екзистенциална заплаха. Пекин може и да няма идеологическите амбиции на Съветския съюз, но заплашва господството на САЩ. За справяне с това предизвикателство е нужно нещо повече от равни правила за търговия.
Тази промяна на парадигмата залегна в Националната стратегия за сигурност на Тръмп и в Националната отбранителна стратегия на Пентагона. Първият документ казва, че „Китай използва икономически стимули и наказания, както и завоалирани военни заплахи, за да убеди други държави да се съобразяват с неговия политически и военен дневен ред”.
По отношение на Южнокитайско море „Китай е предприел ускорена военна модернизационна кампания, замислена да ограничи достъпа на САЩ до региона и да развърже ръцете на страната”.
Отбранителната стратегия на САЩ цели да разсее всяко съмнение: „В продължение на десетилетия американската политика се основаваше на вярата, че подкрепата за възхода на Китай и неговата интеграция в следвоенния международен ред ще либерализират страната. Вместо това Китай разшири силата си за сметка на суверенитета на други. Китай изгражда най-способния военен потенциал в света след нашия”. Целта според Пентагона е „регионална хегемония в индийско-теихоокеанския регион в близко бъдеще и постигане на глобално превъзходство в по-далечно”.
Иронично е че фокусът на Тръмп върху търговските детайли през последните 11 кръга на преговори между Вашингтон и Пекин, и навикът му да обсипва Си Дзинпин с комплименти, замъгли тази дълбока промяна в американската политика.
Нищо не нервира така САЩ както въпроса с технологиите. Ако изключим сътресението от временно загубената космическа надпревара със Съветския съюз през 50-те, САЩ винаги са били уверени в своето технологично превъзходство над съперниците им. Вече не.
По време на скорошна среща на американски политици и експерти, мнозина изразиха опасения, че Китай поставя 5G цифровите технологии и изкуствения интелект в услуга на военните си амбиции. Опасността от това е очевидна.
Ако обаче Китай е третиран като враг, то той ще започне да се държи като такъв. Недоверието поражда недоверие, което може да стане причина за открит конфликт.
Китай не е невинен – погледнете постоянните кибер атаки над западни военни и жизненоважна инфраструктура. Но чрез демонизирането на всичко, което Пекин прави, търговската война може да прерасне в нещо много по-сериозно.
Двете страни имат нужда преди всичко от общи правила, за да избегнат ескалацията. В противен случай вървим към гореща война.
преди 5 години ОТЛИЧНО КАЗАНО.оня пудел авва да го наизусти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Прехода между хегомоите в световната сцена винаги минава през война и този път няма да ре по различно. Единственото исключение е последната студена война, която поради наличието на ядрено оръжие не се осъществи. Но на практика СССР я загуби и резултата го видяхме всички ... Вероятно сме се запътили към следващта студена война. Гореща няма как да е защото това би означалово край на света, а на никой не му се умира отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Прехода между хегомоите в световната сцена винаги минава през война и този път няма да ре по различно. Единственото исключение е последната студена война, която поради наличието на ядрено оръжие не се осъществи. Но на практика СССР я загуби и резултата го видяхме всички ... Вероятно сме се запътили към следващта студена война. Гореща няма как да е защото това би означалово край на света, а на никой не му се умира отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тегави времена... Просто хората са на изток. Китай, Индия, Пакистан, Индонезия... Колко милиарда?World7,632,819,3251.17%100%1Asia4,436,224,0001.04%59.69%2Africa1,216,130,0002.57%16.36%3Europe738,849,0000.08%9.94%4North America579,024,0000.96%7.79%5South America422,535,0001.04%5.68%6Oceania38,304,0001.47%0.54%7Antarctica1,106N/A отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години впит е в мозъка ти ... баси тъпука си ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Руския кърлеж е все още здраво впит в българската плът."Класически ***!Русофобите имате 100% власт: медиен монопол, военен НАТОвски монопол,политически !! монопол, образователен монопол, финансов, търговски и къфф'то си щеш монопол - и за това били виновни руснаците!Е то САЩ навремето рекли, че няма смисъл да се дават пари за лудници,но сега се разходи из бедните им квартали и виж, колко *** са били -там всеки 2 бута яко масло и е луд за връзване!Разбира се по стандартите на Старият континент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Руския кърлеж е все още здраво впит в българската плът.Не случайно България е най бедната и корумпирана държава в ЕС.Такова робско мислене намяа в нито еднадруга държава в Европа.Най интересното за мен е как българина е готов да се клане на руснака,като Русия е една бедна държава като България,където цари корупция,олигарсите обират парите от петрола,а за народа квото остане.А когато пример за подражание ти една мафиотска дивашка държава, няма как да дръпнем напред.За това и по способните,работливите и умните изчезват от България,всички в посока Запад,никой към Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години мдаа ... и едно интересно събитие дето почти не е споменато в наш'то БГ информационно просранство , щото обикновенно се фали руското и се храчи по х'американското , пък това не е много за фалене :https://uk.reuters.com/article/us-rosneft-vietnam-southchinasea-exclusv/as-rosnefts-vietnam-unit-drills-in-disputed-area-of-south-china-sea-beijing-issues-warning-idUKKCN1II09Hрижия китеник не случайно натиска дракона от миналата година заради дивотиите му в южнокитайско море . не случайно ходи до виетнам на посещение . неслучайно там си организира сварките с дебеличкия севернокореец . скоро да очакваме ли представяне на исторически документи за реституция на сибир :))) . добре че сме от вътршната страна на границата на ЕС ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар