Основните азиатски борсови индекси приключиха днешната сесия без единна посока на фона на понижената прогноза на Международния валутен фонд (МВФ) за световния икономически растеж за 2019 г., съобщава CNBC.
В Китай, бенчмаркът на Шанхайската борса Shanghai composite прибави 0,61% към стойността си, завършвайки деня на равнище от 3259,39 пункта.
Хонконгският измерител Hang Seng отчете спад от 0,09 на сто до 3031,08 пункта.
Акциите на China Mobile Ltd. и енергийната компания CNOOC поевтиняха съответно с 0,76% и 0,27 на сто.
На Токийската борса, местният показател Nikkei 225 се понижи със 115,02 пункта, или 0,53%, до 21 687,57 пункта. Книжата на Fanuc поевтиняха с 0,6 на сто, а тези на автомобилния концерн Toyota отчетоха спад в стойността с 0,15%.
Южнокорейският индекс Kospi напредна с 0,52% до 2225,02 пункта. Акциите на производителя на чипове SK Hynix поскъпнаха с 0,4 на сто, докато тези на Posco поевтиняха с 1,86%.
Книжата на SK Innovation, друга компания от групата SK, поевтиняха с 0,81 на сто на фона на новината за провежданите преговори с германския автомобилен концерн Volkswagen AG за създаване на съвместно предприятие за производство на батерии за електромобили.
азия
В Австралия местният показател ASX 200 се повиши с 0,03% до 6223,50 пункта, след като заместник-гуверньорът на централната банка в страната Гай Дибъл заяви, че регулаторът се опитва да установи най-подходящия път на паричната си политика на фона на „противоречивите сигнали“ от пазара на труда, данните за брутния вътрешен продукт и бизнес проучванията.
„Въпросът е кой от тези сигнали най-точно определя глобалния импулс на растежа? Брутният вътрешен продукт или пазарът на труда? Как може да съгласуваме разликата?“, споделя Дибъл.
Книжата на BHP Billiton Ltd. и тези на Westpac поевтиняха съответно с 1,08 на сто и 0,70%.
Основна тема във фокуса на инвеститорите беше новината за намалените перспективи от страна на Международния валутен фонд за глобалния растеж. Понижението при икономическата прогноза на фонда е най-голямото от финансовата криза насам на фона на отслабените перспективи в голяма част от развитите икономики, сигнализирайки, че по-високите мита натежават на търговията.
Според МВФ световната икономика ще нарасне с 3,3% през тази година, сочат данните. За сравнение, през януари фондът очакваше световният растеж да достигне 3,5%. Темпът на увеличение през 2019 г. ще бъде най-слаб от 2009 г., когато световната икономика се сви. МВФ понижава прогнозата си за трети път за последните шест месеца.
Световният обем на търговията със стоки и услуги ще се повиши с 3,4% през тази година, забавяйки се от 3,8%, отчетени през 2018 г. Прогнозата на МВФ през януари беше за ръст от 4%.