Китай ще смекчи ограниченията за местожителство в по-малките си градове и ще повиши инфраструктурните разходи в опит да даде нов тласък за увеличаване на градското население и оживяване на икономическия растеж. Това съобщи днес Националната комисия за планиране и реформи, цитирана от Ройтерс и БТА.
Планиращият орган посочи, че целта е нивото на урбанизация да се вдигне с поне 1 процентен пункт до края на текущата година.
Мярката е част от дългосрочна стратегия за петте години до 2020 г. жителите на градовете да се увеличат със 100 милиона души. През 2018 г. в градски райони живееха 59,6 процента от населението на Китай.
"Това ще осигури подкрепа за устойчивото и силно икономическо развитие и цялостна социална стабилност", отбелязва комисията на сайта си.
Ведомството ще вдигне ограниченията за получаване на жилищна регистрация в градове с население между 1 до 3 милиона души за външни лица като мигриращи работници и випускници на колежи. За градове с население между 3 и 5 милиона, в която категория влизат редица столици на провинции, ограниченията ще бъдат значително смекчени, посочи комисията без да даде подробности.
Разрешителните за местожителство от години се използват за контрол на вътрешната миграция в Китай, уточнява Ройтерс. Без разрешително жителите на градовете нямат достъп до множество обществени услуги като образование и здравеопазване. Тези ограничения често са сочени като причина за маргинализиране на вътрешните мигранти в китайските градове.
При дългогодишната кампания на китайските власти срещу инвестиционния балон на пазара на недвижими имоти вътрешните мигранти често са категоризирани като спекулативни купувачи и срещу тях са в сила редица местни ограничения, което засилва натиска върху общностите им.