Основните азиатски борсови индекси приключиха последната сесия от седмицата на зелена територия, след като оптимизмът сред инвеститорите се повиши на фона на постигнатия напредък при търговските преговори между Вашингтон и Пекин, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на Шанхайската фондова борса Shanghai Composite прибави 95,81 пункта, или 3,20%, към стойността си, завършвайки деня на ниво от 3090,76 пункта.
В същото време хонконгският показател Hang Seng отчете ръст от 274,83 пункта, или 0,96%, до 29 050,04 пункта.
В Япония измерителят на Токийската борса Nikkei 225 се повиши със 172,05 пункта до 21 205,81 пункта. Акциите на конгломерата SoftBank Group поскъпнаха с 1,90 на сто.
Южнокорейският индекс Kospi се покачи с 0,59% до 2140,67 пункта. Книжата на производителя на микропроцесори SK Hynix прибавиха 2,63% към стойността си.
В Австралия показателят ASX 200 отбеляза ръст от 0,07 на сто до 6180,70 пункта.
Търговските преговори продължиха да бъдат водеща тема във фокуса на инвеститорите. В четвъртък Ройтерс съобщи, че китайските власти са направили безпрецедентни досега отстъпки в търговските си преговори със САЩ по редица въпроси, включително принудителния трансфер на технологии. Преговорите между двете страни продължават, като надеждите са, че скоро ще бъдат завършени с постигането на споразумение.
Акциите на японската фармацевтична компания Daiichi Sankyo поскъпват в Токио след новината за сделка на стойност 6,9 млрд. долара с британската AstraZeneca за съвместна разработка на лекарство срещу рак, посочи пазарният анализатор Софи Камарудин, Bloomberg Хонконг, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
азия
Според представител на американската администрация преговарящите от страна на Пекин са направили значителни отстъпки, включително по отношение на технологичния трансфер.
По неговите думи двете страни са постигнали напредък по писмените договорки, които целят да отговорят на притесненията на САЩ. Представителят допълва, че има значителна разлика в текстовете от последните преговори в сравнение с тези отпреди месец. Въпреки това обаче все още не е достигнато желаното ниво.
Американският търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовият министър на САЩ Стивън Манучин пристигнаха в Пекин късно снощи, за да стартират нов етап от преговори с Китай.
„Смятам, че ще бъдем възнаградени с някакъв вид сделка, която и двете страни ще обявят за фантастична победа“, споделя Роб Карнел, старши икономист и ръководител на отдела за изследване на Азиатско-тихоокеанския регион към ING Bank.
Оптимизмът около преговорите беше подсилен и от изказването на икономическия съветник на Белия дом Лари Кудлоу, според когото САЩ могат да премахнат част от митата, наложени върху вноса на китайски стоки, ако сделката го изисква.