По-голяма част от основните борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион завършиха днешната сесия на зелена територия на фона на снощния вот на британския парламент, който отхвърли възможността за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз (ЕС) без сделка, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете минимален спад от 0,02% до 21 287,02 пункта. Акциите на автомобилните концерни Toyota Motor и Honda Motor поскъпнаха съответно с 0,46% и 0,22 на сто.
В Китай континенталният измерител Shanghai Composite изтри 36,27 пункта от стойността си, като завърши сесията на ниво от 2990,69 пункта. От друга страна хонконгският показател Hang Seng се покачи с 27,29 пункта, или 0,09%, до 28 834,74 пункта.
Основна тема във фокуса на китайските пазари беше новината за ръста на местното индустриално производство, който достигна 17-годишно дъно през първите два месеца на 2019 г.
Индустриалното производство нараства с 5,3% на годишна основа за периода януари-февруари, посочват от Националната статистическа служба на страната. Това е по-малко от очакваното и е най-бавният темп на растеж от началото на 2002 г. насам. Прогнозите бяха за забавяне до 5,5% спрямо 5,7% през декември.
Китайските власти обявиха през януари, че предприемат мерки за стимулиране на търсенето на потребителски стоки, вариращи от екологични продукти до автомобили, въпреки че мащабът и обхватът на мярката все още не са известни.
В Южна Корея индексът Kospi отчете ръст от 0,34 на сто до 2155,68 пункта.
Австралийският измерител ASX 200 се повиши с 0,30% до 6179,60 пункта. Акциите на BHP Billiton поскъпнаха с 1,01%.
азия
Късно снощи британските депутати отхвърлиха идеята за напускане на ЕС без сключено споразумение и днес ще има още едно гласуване – този път дали процесът по развода със съюза да бъде удължен.
Депутатите одобриха с 312 срещу 308 гласа поправката, призоваваща правителството напълно да изключи Brexit без сделка.
Евентуално излизане на Великобритания от ЕС без сделка означава, че на 29 март тя би трябвало да престане да бъде член на съюза без 21-месечен преходен период. А именно предходният период би помогнал на страната да живее извън блока, от който тя е била част в продължение на 46 години.
Обединеното кралство ще трябва да разчита и на Световната търговска организация за правилата относно търговията.
Според Роб Субараман от компанията за финансови услуги Noruma най-потърпевшите азиатски страни от евентуален твърд Brexit ще бъдат Индия и Китай, тъй като имат най-широка експозиция спрямо британския пазар.