IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Липсата на развитие при търговските преговори засегна азиатските борси

Силните търговски данни на Китай и ръстът на японския брутен вътрешен продукт бяха едни от основните теми във фокуса на инвеститорите

10:56 | 14.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Повечето азиатски борсови индекси от Азиатско-тихоокеанския регион приключиха днешната сесия на червена територия на фона на липсата на развитие в търговските преговори между САЩ и Китай, съобщава CNBC. 

Бенчмаркът на Токийската фондова борса Nikkei 225 отбеляза минимален спад от 0,02% до 21 139,71 пункта.

Акциите на Fast Retailing поскъпнаха с 0,43 на сто.

По данни на японското правителство местният брутен вътрешен продукт е нараснал на годишна основа с 1,4 на сто от октомври до декември 2018 г.

Южнокорейският измерител Kospi успя да прибави 24,37 пункта, или 1,11%, към стойността си и завърши деня на ниво от 2225,85 пункта.

На китайските борси континенталният индекс Shanghai Composite се понижи с 0,05 на сто до 2719,70 пункта, докато хонконгският показател Hang Seng изтри 99,12 пункта от стойността си и приключи сесията на равнище от 28 398,47 пункта.

В Австралия бенчмаркът ASX 200 отчете спад от 0,07% до 6059,40 пункта, а акциите на Australia and New Zealand Banking Group поевтиняха с 0,34%, тези на National Australia Bank - с 0,66 на сто, а книжата на Westpac и Commonwealth Bank of Australia изтриха от стойността си съответно 0,72% и 0,87%.

По-рано през деня Bloomberg съобщи, че американският президент Доналд Тръмп обмисля да отложи крайния срок за влизането в сила на новите, по-високи американски мита срещу Китай с 60 дни, докато двете най-големи световни икономики се опитват да намерят решение на спора си.

Тръмп заяви във вторник, че е отворен към възможността да отложи във времето крайния срок, който изтича на 1 март, след който митата върху китайски внос на стойност 200 млрд. долара ще бъдат увеличени двойно и дори повече.

Условието за това обаче е двете държави да се намират близо до сключването на споразумение, което да включва дълбоки структурни промени в икономическите политики на Китай.

Силните търговски данни на Китай бяха друга основна тема във фокуса на инвеститорите.

Износът за януари се е увеличил с 9,1% на годишна база, показаха митническите данни, тотално разбивайки очакванията на икономистите за спад от 3,2%. Това показва и обрат спрямо понижението от 4,4% през декември.

Вносът се е свил с 1,5%, което отново е доста по-добре от прогнозите за намаление от 10% и намалява спада от 7,6% от декември.

азия азия

Също така се очаква в петък китайският държавен глава Си Дзинпин да се срещне с американския финансов министър Стивън Манучин и търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзър в Пекин, съобщи китайският вестник South China Morning Post.

“Има причина да вярвам, че двете преговарящи страни са започнали сериозна дискусия и до края на временното примирие те ще успеят да постигнат сделка“, смята Виктор Гао, вицепрезидент в Center for China and Globalization.

На валутните пазари доларовият индекс прибавя 0,07% към стойността си, като достига ниво от 97,20 пункта.

Йената се търгува при 111,04 йени за долар, докато австралийската валута се разменя за 0,7082 долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:33 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още