IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Урокът на Виетнам към Северна Корея

Северна Корея прилича на Виетнам от 80-те години, който също имаше централизирана икономика до 1986 г.

22:36 | 06.02.19 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	Ханой, Виетнам. <em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Ханой, Виетнам. Снимка: pixabay.com

Белият дом се надява, че когато севернокорейският лидер Ким Чен Ун кацне по-късно този месец във Виетнам, за да се срещне с американския президент Доналд Тръмп, той ще бъде вдъхновен да подражава на държавата домакин.

През юли 2018 г., говорейки от Ханой, американският държавен секретар Майк Помпейо призовава Ким да последва примера на Виетнам.

"На фона на немислимо в миналото благоденствие и партньорство, които сега имаме с Виетнам, имам послание към председателя Ким Чен Ун: президентът Тръмп вярва, че страната ви може да повтори този път на развитие", каза Помпейо.

Бивш военен противник на САЩ и съюзник на Съветския съюз, Виетнам, който нормализира отношенията си с Америка през 1995 г., сега има пазарна икономика и поддържа близки отношения с Вашингтон. Той е и една от най-бързо развиващите се икономики в света, припомня ДПА.

В ярък контраст с войнствените заплахи на Ким да порази с ядрено оръжие Америка, Виетнам и САЩ сега са стратегически партньори, като и двете страни се надяват да противостоят на китайските амбиции за контрол над Южнокитайско море.

Ле Данг Доан, пенсиониран икономически съветник на петима виетнамски министър-председатели, казва, че Северна Корея прилича на Виетнам от 80-те години, който също имаше централизирана икономика до 1986 г., когато започна поредицата от икономически реформи, известни като "доймой".

"Предизвикателствата пред севернокорейската икономика са донякъде същите като във Виетнам, но условията са различни", каза Доан, като добави, че програмата за ядрени оръжия на Северна Корея е нещо съвсем различно от всичко, което Виетнам някога е правил.

"Северна Корея е ядрена държава и иска да преговаря, да се пазари от силна позиция, а САЩ може би не искат да приемат това", добави той.

Въпреки това, допълни Доан, Северна Корея показва интерес да се учи от Виетнам. Самият Доан два пъти е канен да говори пред севернокорейски делегации в Ханой, за да даде икономически напътствия.

Карл Теър, почетен професор в Университета на Нов Южен Уелс и експерт по Виетнам, казва, че войната между Виетнам и САЩ и последвалите санкции имат връзка със ситуацията със Северна Корея сега.

"Виетнам има съответния исторически опит, който би могъл да сподели (със Северна Корея): как да договори прекратяване на американското ембарго и да нормализира отношенията, как да се справи с проблемите и последиците от войната, как да отвори икономиката за чуждестранни инвестиции, законодателната рамка за съвместни предприятия, как да договори споразумение за свободна търговия и други", каза той.

Но Майкъл Маза, американски изследовател в областта на отбраната в базирания във Вашингтон институт "Американ ентърпрайз",  не е убеден, че Ким се отнася сериозно към реформите.

"Държавният секретар Помпейо вероятно е искрен в приемането на "доймой" като полезен модел за Северна Корея, но според мен това, което виждаме, не подсказва, че Ким е заинтересован от сериозни усилия за реформи", казва анализаторът.

За разлика от Виетнам, където управляващата комунистическа партия често прави промени в ръководството си, главният приоритет на управляващата клика в Северна Корея, казва Маза, е оставането на на власт на фамилията на Ким, която контролира държавата от основаването ѝ през 1948 г.

"Политическата власт в Северна Корея е силно съсредоточена в един човек, а този човек и семейството му изглежда не срещат сериозни предизвикателства от потенциални алтернативни властови центрове", каза Маза.

Според Доан Виетнам също се е възползвал от обединението в края на виетнамската война през 1975 г., при което комунистическият Север е поел контрола на капиталистическия Юг.

"Югът имаше процъфтяваща пазарна икономика и затова урокът и опитът за поемане на курс към пазарна икономика беше много лесен", коментира Доан, допълвайки, че Северна Корея няма капиталистически опит, от който да се поучи.

"Реформите в Северна Корея са може би малко по-различни, защото досега държавното ръководство няма опит в пазарната икономика", допълва той.

"Най-добрият начин е... да ги оставим да правят опити и да се учат от пазарните реформи в други страни", добави Доан.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

2
rate up comment 10 rate down comment 0
Hahoto
преди 5 години
След Китайско-виетнамска война от 79 година, виетнамците гледат с не много любовно око към "братски" Китай. Режимът в Северна Корея се крепи изцяло на Китай и от една страна е буфер от Южна Корея, а от друга пречи на създаването на икономически силна и мощна обединена Корея. За това статуквото трудно ще се пропука, ако няма някой мощен политически катализатор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 5
Toranaga
преди 5 години
Благодаря за доброто виждане. Разликата е, че Виетнам смачкаха САЩ, и те сега искат да предотвратят още едно мачкане. Пък ако могат тази сила да насочат срещу Китай, ще им е най- добре... Да, но Ким е насочил енергията на д-та в друга посока ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още