Разликата между реалния и потенциалния брутен вътрешен продукт на Япония за третото тримесечие се оказа негативна за първи път от близо две години, което е своеобразен знак, че целта на Японската централна банка за постигане на 2-процентно ниво на инфлация се превръща в още по-трудна задача поради понижението на ценовия натиск, съобщава Ройтерс.
Отрицателното отклонение при БВП на страната възниква в момент, когато реалният БВП е по-малък от пълния капацитет на икономиката, което се счита за признак за отслабване при търсенето.
Японската икономика отчита най-значимия си спад за последните четири години през третото тримесечие, породено от силното земетресение, сериозните наводнения и глобалното търговско сътресение.
Местните компании бързо се възстановиха от въздействието на природните бедствия, но съществуват опасения, че забавянето на икономическия ръст на Китай заради търговската война със САЩ ще има по-трайно отрицателно влияние върху японската икономика.
Централната банка на Япония многократно заяви, че инфлационният натиск ще се засилва, докато разликата между реалния и потенциалния БВП остава положителна.
В периода юли-септември разликата е била минус 0,2 на сто, заявиха представители на банката във вторник, срещу плюс 0,7% за предходното тримесечие.
Очаква се Японската централна банка да задържи курса на паричната си политика след двудневна среща, която започва в сряда.
Ниското ниво на инфлация принуди банката да запази своята мащабна програма за изкупуване на облигации въпреки нарастващите разходи на продължителното облекчаване.
Негативните стойности при разликата между реалния и потенциалния БВП поставя под съмнение аргумента на централната банка, че може да постигне целта си за 2-процентна инфлация чрез запазване на досегашните стимули.