Япония бележи втората си най-добра следвоенна серия от растеж без прекъсване, заяви правителството в четвъртък. Това само подкрепя агресивните стимули, които премиерът Шиндзо Абе приложи преди пет години, за да извади икономиката от продължителния застой, коментира Ройтерс.
Потвърждението бе направено в момент, в който търговските търкания между Китай и САЩ, забавящото се глобално търсене и волатилните пазари помрачават перспективите за износно ориентираната икономика.
Държавна комисия определи, че сегашното икономическо разширяване на Япония, започнало през декември 2012 г., към септември 2017 г. е вторият по дължина непрекъснат период на растеж от Втората световна война.
Ако фазата на растеж се запази до януари 2019 г., икономиката ще отбележи най-дългото си следвоенно разширяване – 74 месеца.
Много анализатори обаче предупреждават за помрачаващите се перспективи за третата по големина икономика в света, докато международните трудности се натрупват.
„Очаква се икономиката да продължи да се разширява, макар че темпът се забавя, до януари следващата година“, казва Хироаки Мутоу, главен икономист на Tokai Tokyo Research Institute.
“Несигурността над икономическите перспективи обаче не е отпаднала... Никакви икономически данни не предполагат, че икономическият растеж ще се ускори“, допълва той.
Японското правителство определя дали икономиката се разширява или е в рецесия основно въз основа на индекс, който включва набор от данни като заводско производство, заетост и продажби на дребно.
Държавната комисия се състои от академици и икономисти и определението ѝ за рецесия се различава от традиционното за пазарите, което е две поредни тримесечия на икономическо свиване.
Вече има сигнали, че икономическият растеж може би е достигнал максимума си.
Индексът, който се следи, се влоши през септември и правителство понижи позицията си за пръв път от над три години, предполагайки, че растежът е в застой.