Азиатските пазари завършиха борсовата сесия в четвъртък на зелена територия, като китайските пазари бяха начело на ръстовете благодарение на успокоението в търговското напрежение, съобщава CNBC.
Борсите в Китай първоначално започнаха сесията без единна посока, но впоследствие успяха да приключат с растеж.
Измерителят Shanghai composite завърши сесията с ръст от 1,23% при ниво от 2634,05 пункта, а по-малкият индекс Shenzhen composite отчете скок от 1,1%. В Хонконг бенчмаркът Hang Seng прибави 1,29% до 26 524,35 пункта.
Японският показател Nikkei 225 нарасна с близо процент до ниво от 21 816,19 пункта, а индексът Topix прибави над 0,6%.
При австралийските пазари ръстовете бяха по-умерени. Бенчмаркът ASX 200 нарасна с 0,14% до 5661,60 пункта. По време на търговията акциите на Hutchison Telecommunications се сринаха с над 21%, а тези на TPG Telecom – с 16,67%. Двете компании обявиха плановете си за сливане през август тази година, но от австралийската Комисия за конкуренцията и потребителите публикуваха изявление, в което изразяват притесненията си за предложението.
„Спокойствието най-накрая се завърна на пазарите“, посочват от Mizuho Bank. Търгуването на пазарите в глобален мащаб беше волатилно в началото на седмицата, но успя да се стабилизира след съобщенията от последните дни, че се наблюдава облекчаване на напрежението между САЩ и Китай.
По-рано днес в. Wall Street Journal съобщи, че властите в Пекин работят за увеличаването на достъпа до местните пазари на чуждестранни компании – ход, който цели да успокои допълнително американо-китайските отношения. Планът цели да замени инициативата „Произведено в Китай 2025“, чиято цел беше да превърне страната в лидер на пазари като екологични автомобили и роботика и има пряка връзка с митата на Вашингтон.
При валутите британският паунд поскъпва и се търгува при цена от 1,2666 долара, след като стана ясно, че британският премиер Тереза Мей оцеля след вот на недоверие пред парламента.
Доларовият индекс на свой ред спада до 96,95 пункта.