Пазарите в Азия останаха на червено в петък, след като инвеститорите продължиха да действат внимателно на фона на засиленото напрежение между САЩ и Китай и несигурностите около преговорите за развода на Великобритания с Европейския съюз, съобщава CNBC.
Континенталните китайски пазари са сред най-големите губещи в региона по процентови спадове. Индексът Shanghai composite се понижи с 2,49% до 2579,48 пункта, а по-малкият Shenzhen composite – с 3,657 процента до 1335,15 пункта.
Хонконгският бенчмарк Hang Seng също изтри 0,48% от стойността си през финалния си час търговия.
„Опасенията около търговските напрежения продължават да се трупат преди срещата между Доналд Тръмп и Си Дзинпин, която ще се случи в кулоарите на срещата на Г-20 следващата седмица“, казва OCBC Treasury Research в свой коментар.
Южнокорейският показател Kospi спадна с 0,6% до 2057,48 пункта, а акциите на технологичният гигант Samsung Electronics поевтиняха с 0,12%.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 единствен затвори с повишение – от 0,44% до 5716,2 пункта, а финансовият подиндекс се повиши с 1,08%.
Книжата на водещите миннодобивни компании в страната също поевтиняха – с 0,31% на Rio Tinto и с 0,72% на BHP. Fortescue обаче успя да обърне тенденцията, като цената на акциите му се повиши с 0,25%.
Пазарите в Япония бяха затворени в петък заради празници.
Цените на петрола се понижиха до най-ниските си ниски стойности от поне декември миналата година заради ръст на резервите в САЩ, който предизвика нови тревоги за световното презасищане от петрол. Търговията обаче беше слаба заради Деня на благодарността в САЩ.
Акциите в сектора се търгуваха смесено на фона на по-евтиния петрол.
Енергийните компании в Австралия не успяха да намерят единна посока. Книжата на Woodside Petroleum поскъпнаха с 0,78%, а на Santos – с 0,35%. Тези на Beach Energy обаче поевтиняха с 1,61%.
Секторът в Южна Корея, от друга страна, записа основно понижения. Цената на акциите на SK Innovation се оказа с 2,43% надолу, а на GS Holdings – с 1,54%.
В Китай тенденцията беше подобна. Книжата на PetroChina отписаха 1,16% от стойността си, а на China Petroleum & Chemical, also известна като Sinopec – 1,18%.
На валутните пазари японската йена, възприемана като актив убежище, поевтиня със 112,84 йени спрямо долара. Австралийският долар от своя страна се търгуваше за 0,7245 долара, след като по-рано стигна 0,7257 долара.