Китайските индекси успяха да се възстановят на фона на смесените резултати на останалите азиатски пазари, съобщава CNBC.
Основната тема във фокуса на инвеститорите беше темпа на растеж на китайската икономика, който се забави до 6,5% за третото тримесечие, като не успя да отговори на прогнозите на пазарните анализатори.
В континентален Китай индексът Shanghai Composite прибави 2,58% към стойността си, завършвайки сесията на ниво от 2550,47 пункта. Хонконгският бенчмарк Hang Seng от своя страна отбеляза ръст от 0,67 на сто, или 169,93 пункта, до 25 624,48 пункта.
В Япония индексът на сините чипове Nikkei 225 отметна 0,56% от стойността си, приключвайки деня при ниво от 22 532,08 пункта.
Южнокорейският показател Kospi прибави 0,37%, като завърши сесията при 2156,26 пункта.
На австралийската борса измерителят ASX 200 успя да се възстанови частично от по-ранното понижение, като в крайна сметка остана на червена територия със спад от 0,05% до 5939,50 пункта. Акциите на National Australia Bank се търгуваха ниско, като новината за отстраняването и напускането на около 300 служители заради разследванията за корупционни практики понижи стойността на книжата с 0,54%.
Икономическото разширяване на Китай се забавя до най-слабия си темп от финансовата криза насам, докато водещи финансови регулатори стартираха извънредни координирани усилия за успокояване на нервните инвеститори.
Темпът на растеж през третото тримесечие се забави до 6,5%, с което не отговори на пазарните очаквания, показват статистически данни, публикувани в петък. Ръстът на промишленото производство и потреблението се забави през тримесечието, докато износът се задържа на високо ниво въпреки търговската война със САЩ.
Малко преди публикуването на данните гуверньорът на централната банка на Китай И Ган, ръководителят на банковия и застрахователен регулатор Гуо Шуцин и Люи Шию, ръководител на депозитара, направиха изявления, призоваващи инвеститорите да останат спокойни. Гуо заяви, че неотдавнашните „ненормални колебания“ на китайските борси не отразяват икономическите основи на страната и „стабилната финансова система“.
Китайският министър-председател Ли Къцян в момента се намира в Брюксел, където се провежда годишната среща ASEM (Asia-Europe Meeting), на която заедно с лидерите на Европейския съюз (ЕС) и други азиатски страни ще се обсъждат особено належащи въпроси като свободната търговия, иранската ядрена програма и климатичните изменения.