Голяма част от азиатските борси приключиха деня със спадове, след като в четвъртък на заседание на централните банкери на Федералния резерв на САЩ бяха повишени лихвените проценти, а според прогнозите икономическият растеж на САЩ постепенно ще се свие през следващите три години, предава CNBC.
Японският индекс на сините чипове Nikkei 225 отметна 237 пункта, или 0,99%, от стойността си, прекъсвайки тенденцията от осем поредни сесии без спадове.
Южнокорейският измерител Kospi е единственият индекс днес, който приключва деня на зелена територия. Той се повишава с 0,70 на сто, или със 16 пункта, до 2355,43 пункта.
В Австралия местният показател ASX 200 също отбелязва понижение с 0,18% до 6181,20 пункта.
На китайските пазари хонконгският измерител Hang Seng отчита спад с 0,41 на сто до 27 701,93 пункта, докато континенталният бенчмарк Shanghai Composite се понижава с 0,54%, или с 15,04 пункта, до 2791,78 пункта.
В Китай дебют на борсата направи финансовата компания China Renaissance, като книжата ѝ се търгуват при цена от 25,90 хонконгски долара.
В сряда Федералният резерв на САЩ реши да повиши лихвените проценти за трети път през настоящата година и даде сигнал, че ще направи това отново през декември. Увеличаването е с четвърт процентен пункт до диапазона 2-2,5% като това е най-високото ниво на лихвите от десет години насам.
Решението бе взето по време на двудневната среща на централните банкери на САЩ и е в съответствие с очакванията на пазарите.
Председателят на Фед Джером Пауъл същ така обсъди и въпроса за митата и продължаващата търговска война между Китай и САЩ, заявявайки, че Фед отбелязва нарастващото недоволство на бизнес средите из цялата страна.
В същото време Азиатската банка за развитие (АБР) алармира за забавяне на растежа в региона. Тази прогноза е свързана с ескалиращия търговски конфликт, като банката намалява перспективата за икономически растеж през 2019 г. с 0,1 процентни пункта до 5,8%.
„Най-големият риск за устойчивия растеж идва от прекъсването на международните производствени вериги, причинено от нарастващото търговско напрежение. Азиатският растеж обаче се очаква да устои на преките последици от предприетите досега търговски мерки“, заяви главният икономист в АБР Ясуюки Савада.
В сряда стана ясно, че Китай понижава митата на повече от 1500 вносни стоки от 1 ноември. С това Пекин цели да намали разходите за потребителите и компаниите на фона на продължаващата търговска война. Комбинацията от последните облекчения и намаляването на митата по-рано през годината ще облекчи тежестта върху потребителите и компаниите с около 8,7 млрд. долара, предава китайското държавно радио.