Китай няма да се впуска в конкурентно обезценяване на валутата си, за да стимулира износа. Това заяви китайският премиер Ли Къцян след поредния епизод на ескалиращия търговски конфликт между Пекин и Вашингтон.
В изказване на събитие на Световния икономически форум Ли Къцян не коментира конкретно нарастващото напрежение, но посочи, че изказванията за умишлено отслабване на юана са „неоснователни“, съобщава Ройтерс.
„Еднодневно обезценяване на юана носи повече вреди, отколкото ползи за Китай“, заяви той и допълни, че страната никога няма да разчита на евтината си валута за стимулиране на износа.
По думите му Пекин няма да направи това, за да преследва „слаби печалби“ и „няколко малки пачки“. Той също така посочи, че световната многостранна търговска система трябва да бъде спазвана, а едностранните търговски действия няма да решат съществуващите проблеми.
Неговият коментар стимулира юана, който загуби близо 9% от стойността си от средата на април заради търговските търкания със САЩ.
Във вторник Пекин заяви, че в сила влизат налози върху американски вносни стоки за 60 млрд. долара, след като американските власти обявиха дългоочакваните мита върху китайска продукция за 200 млрд. долара.
Досега двете държави имат наложени помежду си реципрочни мита върху стоки за 50 млрд. долара.
Новите американски налози влизат в сила на 24 септември и ще са в размер на 10%, като по-късно през годината ще нараснат до 25%. От Bank of America Merrill Lynch прогнозират понижение на китайския брутен вътрешен продукт (БВП) от 0,5 процентни пункта за 2019 г. до 6,1%.
Въпреки поредния епизод в търговската война инвеститорите бяха облекчени, че ескалиращото напрежение не е толкова сериозно, както се очакваше. Във вторник американските пазари завършиха борсовата сесия със силни ръстове, като в сряда азиатските борси също са на зелена територия.
преди 6 години АВТОРЕ, казва се и се пише рЪста на БВП / в онова изречение за ''6,1%.- Познай, защо....Макар че...от кое дърво ви брУлят, да се не начиди човек. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И без намесата на правителството китайската валута ще се обезцени, защото Китайската централна банка работи без защита от щети.Пример: Ситуацията в Турция, Аржентина и (при достатъчно време) всяка друга страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар