Азиатските пазари завършиха със смесени настроения борсовата търговия в сряда, след като не можаха да се повлияят силно от доброто настроение на Wall Street заради поскъпналия долар и продължаващата валутна криза в Турция.
Най-голям спад отчетоха пазарите в Китай, където хонконгският индекс Hang Seng Index се понижи с 1,69% до 27 284,57 пункта заради поевтиняването на акциите в технологичния сектор. Книжата на Temcent се сринаха с 3,3% след новината, че компанията премахва видеогира от една от своите платформи, съобщава CNBC.
В континенталнат част на страната понижението бе още по-значително. Бенчмаркът Shanghai composite спадна с 2,06% до стойности от 2723,64 пункта, а индексът на сините чипове CSI 300 index загуби 2,4%. спадът идва ден след публикуването на по-лоши от очакваното икономически данни, от които става ясно, че някои инвестиции в страната са спаднали до нива, които не са наблюдавани от почти две десетилетия.
Националното статистическо бюро на Пекин съобщи, че инвестициите в градска среда са се увеличили с 5,5% през първите седем месеца на годината. Това е най-бавният растеж от края на 1999 г.
През юли потреблението на Китай също загуби инерция, като ръстът на продажбите на дребно се забави до 8,8%.
В Япония измерителят Nikkei 225 също бе на червена територия, след като по време на предходната сесия успя да се оттласне с близо 500 пункта. Индексът отслабва с 0,68% до 22 204,22 пункта. Повечето сектори отбелязаха загуби, като най-лошо представяне имаха книжата в петролната и въглищната индустрия. Спад имаше и при акциите в технологичния и финансов сектор.
На обратния полюс бяха пазарите в Австралия. Бенчмаркът S&P/ASX 200 успя да компенсира по-ранните си загуби и завърши с ръст от 0,47% до ниво от 6329,00 пункта. Въпреки това обаче финансовият сектор остана на отрицателна територия отчасти заради книжата на Commonwealth Bank of Australia, които поевтиняха с 2,5%.
Пазарите в Южна Корея и Индия бяха затворени в сряда.
Междувременно турската лира успя да възстанови част от загубите си, като поскъпна с 8%. Малко преди 11 ч. Блгарско време турската валута се търгува за 6,205 лири за долар.
От своя страна доларът достигна 13-месечен ръст спрямо кошница основни валути в сряда, запазвайки позициите си на убежище от волатилната лира. За това допринесе и понижението на еврото заради неговата уязвимост прямо турските проблеми.
Доларовият индекс нараства с 0,12% до ниво от 96,86 пункта.