Сателитни изображения показват, че изграждането на редица електроцентрали, замразени през последните години от китайското правителство, вече са в своя последен етап на конструкция, съобщава Energypost.eu, цитирайки China Dialogue.
Причината, според анализатори, вероятно се крие във възстановеното търсене на електроенергия в Китай.
Запознати с проблема смятат, че много от електроцентралите, ползващи въглища като гориво, работят на загуба и все още има значително свръхпроизводство в страната.
Анализът на Coal Swarm показва, че конструкцията на нови и рестартирани въглищни електроцентрали с общ капацитет от 46,7 гигавата е видима на сателитните снимки, предоставени от Planet Labs. Тези централи или вече генерират енергия, или се намират в последен етап на изграждане, смятат експерти.
Когато заработят, електроцентралите ще увеличат енергийната мощ на Китай с 4%.
Един от най-сериозните проблеми пред въгледобива в страната от 2016 г. насам е големият производствен капацитет.
Наскоро публикуваните икономически данни за първата половина на 2018 г. показват, че енергийната нужда на Китай се повишава.
Ли Фулонг, ръководител на отдела за развитие и планиране към Националната енергийна администрация, заяви на пресконференция на 30 юни, че консумацията на въглищна енергия в Китай се е повишила с около 3,1% в периода януари-юни, в сравнение със същия период от 2017 г.
Настъпването на летните месеци доведе до временен енергиен недостиг в някои райони на страната, като отчетите за търсене на енергия надвишиха предлагането в провинциите Шандун, Хънан, Хунан, Хубей и Джъдзян. В Шандун недостигът на електроенергия е изчислен на 3 гигавата.
Това доведе до отслабване на ограниченията в сектора на въгледобива. През май 2018 г. Националната енергийна администрация на Китай разреши на провинциите Шънси, Хубей и Анхуей да рестартират изграждането на въглищни електроцентрали.
Секторите, които най-много се нуждаят от енергия, като строителството например, отчетоха бърз растеж в началото на новото хилядолетие и до 2013 г. Китай преживя 12-годишен ръст в потреблението на електроенергия. Това доведе до прекомерни инвестиции във въгледобива из цялата страна и в крайна сметка се стигна до свръхкапацитет и финансов риск.
Сляпото разширяване на въгледобива доведе и до сериозно замърсяване на въздуха, а в някои райони причини и недостиг на питейна вода.
През април 2016 г. Националната комисия за развитие и реформи и Националната енергийна администрация издадоха съвместен документ, с който ограничават общия капацитет за производството на въглища на отделните провинции. Близо половината китайски провинции бяха принудени да отложат изграждането на нови централи, като през 2017 г. бяха спрени още 100 проекта.