IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайските мита върху американския газ ще променят световния енергиен пазар

Китай ще търси алтернативни доставки на природен газ от страни като Австралия, Катар и Русия

11:00 | 09.08.18 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Решението на Китай да наложи 25-процентни мита върху вноса на американски стоки за 60 млрд. долара неминуемо ще повлияе на енергийния пазар, тъй като в списъка от набелязани продукти попада и американският втечнен природен газ, смятат анализатори, цитирани от CNBC.

Ходът на Китай предизвика всеобщо недоумение, когато по-рано през годината втората по сила икономика в света отказа да прибави горивото в списъка с продукти, върху които ще бъдат наложени мита. Досега азиатската страна гледаше на природния газ като средство за справяне с проблема около чистотата на въздуха и ограничаването на вредните емисии.

Нещата се промениха, откакто търговското напрежение със САЩ ескалира драматично през последните седмици, като много от анализаторите се съмняваха, че Пекин ще си позволи да удари доставките на американски газ. 

САЩ са най-големият производител на природен газ в света и един от водещите износители на втечнено гориво.

"Ако бъдат приети митата върху втечнения природен газ, това ще предизвика сериозни смущения в американския газов добив, както и върху плановете на президента Доналд Тръмп", смята Хюго Бренън, старши азиатски анализатор в консултантската агенция Verisk Maplecroft.

Той добавя, че геополитическата динамика ще подкопае опитите на американските износители да се наложат като доминанти в енергийния пазар в Китай.

Китай е един от най-големите вносители на втечнен газ по данни от изминалата година. Очаква се по този показател страната да оглави класацията през 2019 г.

През 2017 г. около 15% от американския втечнен газ е бил транспортиран до пределите на Китай.

Сегашният застой представлява остра смяна на ситуацията от началото на годината, когато Пекин предложи на САЩ да купи по-голямо количество газ, за да редуцира масивния двустранен търговски дефицит.

Сега това изглежда като далечна перспектива, имайки се предвид провала в разговорите на високо ниво и заплахите за ответни удари между двете световни икономики.

Някои анализатори смятат, че възходът на доставките на американски втечнен газ е нещо, което не може да бъде спряно – със или без намесата на Китай.

В момента по-голяма част от износа на газ от САЩ е подсигурена от дългосрочни контракти, така че влиянието на евентуалните китайски мита ще бъде ограничено поне до изтичането на договорните срокове. И все пак спот пазарът на втечнения газ ще бъде засегнат, както и преговорите за сключване на нови договори.

„Налагането на 25-процентни мита, на фона на силната правителствена реторика срещу енергийния внос в САЩ, вероятно ще доведе до ограничаване на втечнения американски газ до китайските пазари“, смятат анализатори от Fitch Solutions Macro Research.

Китайските потребители на американски втечнен газ заявиха пред компанията за енергийна информация Platts, че компаниите ще бъдат възпирани да поръчват американско гориво в близкото бъдеще, тъй като наложените мита ще предизвикат повишаване на цените до ниво, което не могат да си позволят.

Fitch Solutions заяви, че очаква основни потребители на втечнен газ като Shell, Total и Trafigura да бъдат най-силно засегнати, тъй като играят ролята на посредник между американските производители на втечнен газ и пазарите потребители, при които търсенето на газ и цените му са най-високи.

Според Джилс Фарър, директор в консултантската компания Wood Mackenzie, смята, че ограничаването на доставките на американски втечнен газ за Китай ще бъде компенсирано от търсенето на подобен ресурс от други азиатски и европейски пазари.

Анализаторите очакват Китай да потърси енергийни алтернативи от страни като Австралия и Катар като заместител на американските доставки. Търсенето на газова връзка с Централна Азия и Русия също се очаква да се повиши в близкото бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:23 | 11.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 1
lyusien
преди 6 години
Никакви смущения няма да предизвика в американския газов добив Количествете за Китаи ще бъдат пренасочени към европеиски газови терминали Европа се нуждае от огромни количества газ Митата са нулеви или поне ще бъдат такива скоро Американците да си подготвят танкерите газовози Европа усилено разширява терминалите си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
Sakamano
преди 6 години
Ако вярваме на дебелите учебници, намаляването на доставките не води до по-евтин газ, а тъкмо обратното. Единствената логика която виждам тук е: "Ще си запаля къщата, та да изгори на съседа плевника".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 3
IvaneJohn
преди 6 години
Суровини по-лесно се заменят, например с доставка от Иран или Русия, които ще продават по-евтино от пазарната цена, щото пък САЩ са наложили забрани.САЩ пък трябва да си търсят клиенти за 15% от износа на Газ и Петрол, а те са от най-големите производители. Ще трябва да продават по-евтино, на дебно, с по-голям риск и т.н.Китай печели двойно - купува по-евтино, подкрепя врага на САЩ.САЩ губят двойно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 4
Sakamano
преди 6 години
Дори да предположим чисто хипотетично, че в налагането на защитни мита има някакъв икономически смисъл, той очевидно се отнася за крайната продукция - вносът на потребителски стоки. Но да налагаш мита върху суровините, с което да прецакваш собствената си индустрия е пълно малoумие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
osoitza
преди 6 години
човек каквото сам си направи, никой не може да му го направи. САЩ колкото и да са мощни не могат да отидант на конфронтация с 3/4 от развитяи свят. Ако ЕС запази сегашния си модел на търговия са останалия свят вкл и Китай то САЩ в един ммомент ще се окажат с много неизгодна позиция и инвеститорите малко по малко ще започнат да ги избягват. Ако запазят тазис и политика в дългосрочен план ще ги унищожи. По вероятно е обаче след 1-2-3 години САЩ да се усетят и да спрат с протекциите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 8
tisia
преди 6 години
...ми то не останаха страни , които да не са подложени на някакъв вид санкция от страна на сащ. ...това ми прилича на някакъв нов бизнес. ...ще ги спасили това или ще ги унищожи? ...надявам се да е второто!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още