Руският петролен гигант „Роснефт“ обяви рекордна печалба за второто тримесечие, след като руските петролни компании се възползваха от повишаващите се цени на петрола и обезценяването на рубла.
Нетната печалба скочи до 228 млрд. рубли (3,6 млрд. долара), което е повече от общата печалба на „Роснефт“ за 2017 г.
Руският петролен гигант отбеляза най-голямата си печалба от почти пет години насам и намали своя деноминиран в долари дълг, използвайки обратното изкупуване на акции, което помогна за покачването на пазарния ѝ дял до най-високото му нива от януари 2017 г., съобщи Bloomberg.
Няколко години „Роснефт“ беше най-задлъжнялата компания в Русия, след като направи редица придобивания за десетки милиарди долара. Сега държавната компания предоставя по-добри резултати за инвеститорите чрез изплащане на дивиденти и програма за обратно изкупуване. Това помогна при повишаването на стойността на акциите с почти 47 на сто през тази година.
Компанията е на път да удвои тази печалба до края на годината, смята Кирил Таченников, руски анализатор по горивата към BCS Global Markets.
Голямата печалба и свободните парични потоци позволяват на инвеститорите да бъдат по-уверени спрямо компанията и изплащането на дивидента към акционерите ѝ.
Таченников изчислява доходността от дивиденти на „Роснефт“ за 2018 г. на 6,5 на сто и 3,6% за средното годишно изплащане.
През 3017 г. „Роснефт“ премина към изплащане на дивиденти два пъти в годината, споделяйки по-голяма част от печалбата си с акционерите по нареждане на руския президент Владимир Путин.
В понеделник компанията започна изкупуване на акции, планирайки този процес да достигне 2 млрд. долара до края на 2020 г.
Главният изпълнителен директор на „Роснефт“ Игор Сечин заяви, че основният приоритет пред компанията в момента е „органичен растеж и монетизация на взаимодействието на придобиванията“, което ще подобри възвращаемостта на инвестициите на акционерите.
Повечето от големите световни петролни компании използват допълнителни пари от променящите се цени на петрола, за да обезпечат акционерите, но все още се забелязва напрежение около ограничаването на разходите.
Тревогата около глобалната търговия и нарастващата продукция на ОПЕК и нейните съюзници предизвикват опасения, че пазарите могат да отслабнат отново.
От юни „Роснефт“ връща обратно своя дял от съкращенията в продукцията, които Русия се съгласи да направи с ОПЕК. Компанията заяви, че е увеличила производството на петрол за второто тримесечие до 4,6 млн. барела за ден. Тя има капацитета да добави още 200 хил. барела на ден през това тримесечие.
„Роснефт“ може да донесе рекордни резултати за годината и среден ръст на дивидентите от 1,5% до 2020 г. информира още Bloomberg, позовавайки се на данни от Goldman Sachs Group Inc.