Нефтените компании в Русия ще могат безплатно да използват полигони за отработка на добива на шистов нефт, съобщи „Известия“, като се позова на представител на Министерството на природните ресурси и екологията. Това ще стане възможно, след като в края на август руското правителство получи окончателната версия на поправките във федералния закон за подземните богатства.
Шистов нефт няма да се добива навсякъде, а само от находищата, които вече са специално определени като полигони и вече са получили лицензии за добива. Петролният бизнес е бил недоволен заради тези правила, но, според екоминистерството, споровете са изгладени.
Законопроектът за първи път дава пълноценна и безплатна възможност за добив на петрол от труднодостъпни източници и е определен от „Известия“ като „революционен“.
За тестване на технологии площадките от фонда за неразпределени находища ще бъдат разпределяни безплатно след конкурс. Но дори да се намери подходяща технология, ще е невъзможно площадката да се превърне в лицензирано находище за пълноценен добив, което е в противоречие с първоначалните очаквания от законопроекта. На тези научно-технически полигони нефтените компании ще могат да работат до 15 г. с възможност за удължаване на срока до 5 г.
Тепърва ще бъдат определени минимални обеми за добив.
Целта на поправките е търсенето на нови технологии, а не самият добив, обясняват от екоминистерството.
Промишлено извличане на шистов петрол ще има само при находищата, които ще бъдат отделени от вече издадените лицензии. Там добивът е възможен до 10 години с нулево облагане и без плащане за проучването.
Според екоминистерството проектът е съгласуван с бизнеса. Но по информация на „Известия“ претенции са имали „Газпром нефт“, „Роснефт“ и „Лукойл“.
Невъзможността полигонът да промени статута си от изследователска площадка към място за промишлен добив ще доведе до това, че находищата няма да бъдат търсени, тъй като компаниите няма да могат да възстановят разходите си по проучването, казва бизнесът в отговор. Компаниите оспорват и указаните срокове за разработка, които според тях са недостатъчни.
Разработените технологии ще активизират не само добива на нефт, но и на газ, особено в приарктическите райони, твърди Роман Самсонов от Московското училище по мениджмънт „Сколково“.
По прогноза на руското енергийно министерство към 2035 г. в Русия може да се увеличи добивът на шистов нефт от сегашните 39 млн. т до 80 млн. т.
преди 6 години Баженовска свита. Залежи от три трилиона барела.В Баккен, USA, макс.до 1 трилион.Затисни ги сега, и поне още 30 години, би могъл да ... ако и не точно да контролираш света като цяло поне лично, в комплекс с другите си лостове, да задаваш изгодни на себе си трендове. След нас и потоп. USA... отговор Сигнализирай за неуместен коментар