IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай е уверен в постигането на икономически ръст от 6,5% през 2018 г.

Предполага се, че през следващите месеци ще бъде обявено либерализиране в бизнес условията заради нарастващото търговско напрежение

11:41 | 17.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Китай остава уверен, че ще постигне целта си за икономически растеж от 6,5 на сто тази година въпреки прогнозите за неравномерно развитие през второто полугодие заради ескалиращия търговски конфликт със САЩ, съобщи Националната комисия за развитие и реформи, цитирана от Ройтерс и БТА.

Коментарите идват ден, след като азиатската страна обяви малко по-бавен растеж за второто тримесечие и най-слабото от две години увеличение на промишлената дейност през юни. Предполага се, че през следващите месеци ще бъде обявено либерализиране в бизнес условията заради нарастващото търговско напрежение.

Дори след оповестените вчера по-слаби данни и новите американски мита повечето икономисти прогнозират, че Пекин ще постигне целта си за икономически растеж през тази година, макар някои наблюдатели да са убедени, че нивата на активност вече са по-слаби, отколкото сочат официалните данни.

Говорителят на Националната комисия за развитие и реформи Ян Пънгчън каза на пресконференция, че Китай разполага с достатъчно политически ресурси, за да се справи с всяка шокова ситуация. 

"Като цяло имаме доверието, условията и достатъчно способности, за да се справим с несигурността в световната икономика и да изпълним целта, която сме си поставили в началото на годината", каза Ян.

Той добави, че е отговорил на някои "гледни точки", според които Китай ще има трудности да запази стабилното икономическо развитие през втората половина на годината заради китайско-американските разногласия и вътрешните стуктурни промени.

"Китай ще подобри гъвкавостта на макроикономическата си политика и ще направи необходимото макроикономическите показатели да останат стабилни", каза говорителят, добавяйки че законодателите ще увеличат ефективните инвестиции и ще търсят начини да дадат тласък на вътрешното търсене.

Той посочи редица фактори, подпомагащи икономиката, като ниския бюджетен дефицит, нивото на държавния дълг, високата степен на капиталова адекватност на търговските банки, капиталовите резерви, спадащите нива на корпоративния дълг и многото инструменти, които властите могат да използват.

Пънгчън каза също така, че Националната комисия за развитие и реформи е одобрила 102 проекта за инвестиране в дълготрайни активи през първото полугодие на обща стойност 260,3 милиарда юани (39 милиарда долара).

Китайската икономика вече усеща влиянието на многогодишните енергични мерки срещу рисковото кредитиране, които увеличиха цената на корпоративните заеми. Законодателите предприеха мерки за подпомагане на икономиката и може би ще смекчат кампанията си за намаляването на бързото натрупване на дълг.

Китай ще предостави "целенасочена" помощ на компаниите, които са засегнати от китайско-американските търговски разногласия, каза Пънгчън без да дава подробности.

"Ако търговската война удари икономиката, тогава правителството значително ще увеличи инвестициите, особено във високотехнологичните сектори. Това ще стабилизира икономическия растеж и сигурността на работните места, за да предотврати социални вълнения", се посочва в комюнике на икономистите от Националната комисия за развитие и реформи.

"В този случай, централната банка ще остави настрана финансовата задлъжнялост, за да се съсредоточи върху растежа", допълва документът.

"Въпреки че правителството ще предостави подкрепа чрез фискалната и парична политика, неизбежно е производството да забави темпа си (тъй като търговската война се отразява най-вече на производствените и логистични сектори), което може да окаже влияние върху растежа на заплатите и потреблението", допълва комисията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:14 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още