Търговските отношения между САЩ и Китай ескалираха в петък след месеци на заплахи за мита за милиарди. Въпреки че продукти – от соя до коли – вероятно ще бъдат в центъра на ударите, една ключова технология всъщност ще бъде основен двигател, който стои зад причините най-големите икономики в света да започнат търговска битка, пише в свой анализ CNBC.
Тази технология е 5G – следващото поколение мобилни мрежи. Да, тя ще позволява на хората да свалят филми за секунди. И да, ще доведе до по-добро интернет преживяване. Но 5G значи много повече от високоскоростен интернет. Той е смятан за технология, която ще поддържа следващото поколение инфраструктура – милиарди свързани устройства се очаква да са онлайн през следващите няколко години. Те ще служат за умни градове и за безпилотни коли.
5G може да бъде ключ към желанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да направи „Америка велика отново“,както и за амбициите на Китай да бъде световен лидер в изкуствения интелект до 2030 г.
Какви са залозите?
Мобилният интернет изисква „стандарти“, които могат да бъдат договорени глобално, така че компаниите, които правят телекомуникационно оборудване, както и мобилните оператори, да могат да пуснат технологията по целия свят. Спецификациите на 5G бяха одобрени през декември.
Но сега истинската надпревара е с производителите на оборудване - като ZTE и Huawei и европейските компании като Nokia и Ericsson, които искат да бъдат лидери в 5G. Американските производители на чипове като Qualcomm и Intel също са въвлечени, както и мобилните оператори. И това е част от нещата, за които е търговската война, твърди Диклън Ганли, главен изпълнителен директор на комуникационната компания Rivada Networks.
"Става дума за това кой ще дефинира и контролира модела, архитектурата и плановете за 5G”, коментира още Ганли в интервю за CNBC.
По думите на анализатора това е много по-важно от стратегическа гледна точка – дори повече от контрола над честотите.
Залогът е в размер на трилиони долари икономическа стойност.
Каква е ситуацията?
В САЩ фирмите се конкурират агресивно една срещу друга, за да спечелят абонати. Това засяга тяхната печалба, което значи и възможността им да инвестират в иновации.
В Китай обаче две или три от ключовите компании, които доминират на пазара, са облагодетелствани, защото са държавни. Те могат да продължат да оперират и да инвестират заради подкрепата от страна на правителството. Това ще им позволи да изпреварят американските телекоми.
Ганли твърди, че макар много европейски и американски телекомуникационни компании да може да изчезнат, Китай ще има шанса да задържи своите вътрешни играчи на гребена на вълната за няколко години.