Повечето азиатски борси затвориха първата за тази седмица сесия с големи понижения, като най-големите загуби бяха записани в Китай, тъй като се очаква в края на тази седмица да влязат в сила митата от страна на Вашингтон и съответно от Пекин, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове в Токио Nikkei 225 изтри 2,21% от стойността си, или 492,58 пункта, до 21811,93 пункта, като това е най-ниското му ниво от два месеца и половина насам. Най-зле се представи сектора на продажбите на дребно, отчитайки понижение от 3,58%.
Според тримесечното проучване на Японската централна банка бизнес доверието сред големите производители се е понижило през юни, отчитайки най-слабото си четене от второто тримесечие на миналата година насам.
На борсата в Южна Корея показателят Kospi отчете спад от 2,35% до 2271,54 пункта. Samsung Electronics се отказа от първоначалната си преднина и акциите му поевтиняха с 2,36%. Steelmaker Posco отчете понижение в цената на книжата си с 4,26%.
В Китай индексът Shanghai Composite потъна с 2,52% до 2775,56 пункта. Пазарът в Хонконг беше затворен в понеделник поради национален празник.
Междувременно от други данни стана ясно, че в Китай индексът на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността Caixin се понижава до 51 пункта през юни спрямо отчетените 51,1 пункта през предходния месец.
Австралийският измерител S&P/ASX 200 заличи по-ранната си преднина, придвижвайки се на червена територия с 0,27% до 6177,80 пункта. Най-зле се представиха секторите на търговците на дребно и производителите на злато.
Лошото настроение на пазарите е в резултат на напрежението между САЩ и техните търговски партньори, най-вече Китай. Американските мита върху китайски продукти на стойност 34 млрд. долара се очаква да влязат в сила на 6 юли, като Китай ще предприеме контрамерки на същата стойност срещу американски стоки.
Азиатските пазари отчитат сериозни понижения като цяло от началото на годината.
Индексът Shanghai Composite се е разделил с 13,9% от стойността си през първата половина на годината, като така е напът да запише най-слабата си година от 2011 г. насам. Преди седем години китайският индекс отписа 20% за година. Другите борси в региона се справят по-добре. Основните показатели в Япония и Южна Корея отчитат спадове съответно с 2,02% и 5,73%.