Азиатските борси отбелязаха ръстове в последния работен ден за тримесечието, след като пазарът в Китай се възстанови леко от спадовете, предизвикани от напрежението по търговския казус между Пекин и Вашингтон, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове в Япония Nikkei 225 прибави 0,15% към стойността си до 22304,51 пункта. Акциите на представителите на банковия и фармацевтичния сектор поскъпнаха, а на износителите се движеха в различни посоки на фона на поевтиняване на йената.
Акциите на Sharp поскъпнаха с 16,81%, след като компанията обяви, че е отхвърлила плановете си да издаде нови акции на стойност 2 млрд. долара.
Междувременно стана ясно, че безработицата в Япония е спаднала до най-ниското си ниво от повече от 25 години насам. Други данни обаче отчетоха, че индустриалното производство в страната през май се е свило с 0,2%.
В Южна Корея показателят Kospi напредна с 0,51% до 2326,13 пункта. Повечето технологични имена се представиха добре, като и финансовият сектор допринесе за повишението на пазара. Samsung Electronics отчете повишение в цената си с 0,32%.
На борсата в Хонконг индексът HangSeng се придвижи във възходяща посока с 1,51% до 28927,25 пункта. В континенталната част на Китай измерителят Shanghai Composite отчете ръст от 2,17% до 2847,42 пункта. Възстановяването на китайските борси се случва, след като най-голямата икономика в Азия предприе мерки за намаляване на ограниченията върху чужди инвестиции в индустрии като банковия сектор.
Очаква се през третото тримесечие търговският спор между САЩ и Китай да остане основен риск за пазарите, като инвеститорите го разглеждат заедно с по-строгата монетарна политика на САЩ.
Австралийският показател S&P/ASX 200 обаче приключи седмицата на червена територия с понижение от 0,33% до 6194,63 пункта.
„Притесненията за пазарите в момента са свързани с паричната политика на САЩ, умерено по-високата инфлация и напрежението в търговията между САЩ и Китай“, коментира Дейвид Ман, главен икономист в Standard Chartered. Според него комбинацията от влошаване на ситуацията в търговията, по-високите цени на петрола и политиката на Фед могат да намалят доверието през 2018 г., а и след това.
На корпоративния фронт сред най-интересните новини в петък е, че китайската технологична компания Xiaomi е набрала едва 4,7 млрд. долара от IPO-то си.