Повечето азиатски борси записаха ръстове в петък, а във фокуса на пазарите са продължаващите и днес търговски преговори между САЩ и Китай, съобщава CNBC.
Японският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 се повиши с 0,40% до 22930,36 пункта. По-широкият показател Topix напредна с 0,32%. Индексите се оцветиха в зелено, след като йената поевтиня спрямо долара. Сред секторите добре се представиха минният, петролният, финансовият, както и производителите на автомобили.
Междувременно стана ясно, че растежът на потребителските цени в Япония се е забавил през април за втори пореден месец, показвайки малка част от инфлационния импулс, който е нужен, за да се достигне неуловимата цел на централната банка от 2%. По-слабото представяне на инфлацията през април е особено нежеланo от Японската централна банка (ЯЦБ), която се надяваше, че компаниите ще повишат цените си в началото на новата финансова година.
В Южна Корея показателят Kospi прибави 0,50% към стойността си до 2460,65 пункта. Представителите на корабостроителите и стоманопроизводителите подкрепиха пазара. Акциите на Samsung Electronics поскъпнаха с 0,3%.
На борсата в Хонконг измерителят HangSeng се придвижи във възходяща посока с 0,54% до 31109,60 пункта. В континенталната част на страната Shanghai Composite отчете ръст от 1,23% до 3193,05 пункта.
Австралийският индекс S&P//ASX 200 заличи по-ранната си преднина и се понижи с 0,11% до 6087,40 пункта. Увеличенията в здравния и енергийния сектор не успяха да компенсират спадовете в суровинния и финансовия сектор.
Очакванията са по-късно днес да има още новини за хода на търговските преговори между САЩ и Китай. Според информация на Bloomberg Пекин е предложил на американския президент Доналд Тръмп пакет търговски отстъпки и увеличаване на покупките на американски стоки, за да бъде намален търговският дефицит на САЩ по търговията с Китай с до 200 млрд. долара годишно. В четвъртък обаче Тръмп заяви, че търговските преговори между САЩ и Китай може да се окажат неползотворни.
Инвеститорите следят и повишаващата се доходност по 10-годишните американските държавни облигации, която достигна 3,1224% и е близо до върха си от август 2008 г.