Властите в Китай нямат намерение да променят позицията си срещу протекционистките мерки в рамките на двустранните търговски преговори със САЩ въпреки предстоящото посещение във Вашингтон. Това заяви говорителят на търговското министерство в Пекин Гао Фен, цитиран от Ройтерс.
По думите му в момента двете страни се подготвят за следващ кръг на преговори. През миналата седмица американска делегация начело с финансовия министър Стивън Мнучин посети Китай, но напусна страната без постигането на значителен напредък в решаването на ескалиращия търговски спор между двете най-големи икономики в света.
„САЩ трябва да се откажат от заплахите си. Позицията на Китай не се е променила и няма да се промени“, посочи Гао. Според него Пекин остава против протекционизма и едностранчивостта в търговските отношения.
По-рано китайските власти обявиха, че нямат намерение да водят преговори по отношение на основните си интереси, въпреки че така и не уточниха какви точно са те.
„Надяваме се, че китайско-американските търговски отношения могат да станат мощна движеща сила за запазването на растежа на световната икономика“, допълни още говорителят на търговското министерство.
В сряда Пекин потвърди, че китайският вицепремиер Лу Хи ще посети САЩ, за да обсъди търговските въпроси в подходящо за това време.
По време на американската визита в Пекин стана ясно, че Вашингтон е предал на китайските власти обширен списък с изисквания за регулиране на двустранните отношения.
Едно от първите е намаляване на двустранния търговски дефицит с най-малко 200 млрд. долара до края на 2020 г. САЩ също така настояват Китай незабавно да преустанови предоставянето на държавни субсидии и други помощи за сектора на високите технологии извън плана „Произведено в Китай 2025“. Освен това Вашингтон настоява Пекин да гарантира, че няма да предприеме ответни действия по отношение на спора за интелектуалната собственост между двете страни.
В исканията си САЩ посочват още, че промените трябва да станат в рамките на година-две, въпреки че американските власти са склонни на преговори.